szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A különleges szerkezetet Amszterdamban helyezték ki. Adatokat gyűjt, melyekből a híd „egészségét” is meg lehet figyelni.

Robot nyitotta meg a világ első háromdimenziós nyomtatással készült acélhídját Amszterdamban.

A gyalogos híd, amelyet négy évig készítettek az MX3D holland cég vezetésével, egyfajta „élő laboratórium” lesz: a hídba telepített szenzorok hatalmas hálózatával a londoni Imperial College kutatói mérni fogják, megfigyelik és elemzik, miként reagál a gyalogosforgalomra a 12 méter hosszú szerkezet.

Az összegyűjtött adatok lehetővé teszik, hogy a mérnökök, kutatók a híd „egészségét” valós időben figyeljék meg, nyomon kövessék miként változik a szerkezet, és megértsék milyen kölcsönhatásban van a gyalogosokkal a 3D-s infrastruktúra.

A szenzorokból nyert adatokat a híd „digitális ikertestvérébe” táplálják, ez a valós híd számítógépes változata. A valós híd működését összevetik „ikertestvéréével”, ami egyebek között segít választ adni a 3D-s nyomtatással készült acélhíd hosszú távú működéséről felmerülő kérdésekre, jövőbeni hasonló szerkezetek létrehozásának lehetőségeire.

A hidat az Amszterdam vöröslámpás negyedében húzódó Oudezijds Achterburgwal-csatornán állították fel.

„Korábban még nem alkottak háromdimenziós nyomtatású fémszerkezetet, amely elég nagy és elég erős ahhoz, hogy gyalogosforgalmat bonyolítson. Teszteltük és szimuláltuk a szerkezetet és összetevőit végig a nyomtatási folyamat alatt, és befejezésekor is, és fantasztikus látni, hogy végre megnyílt a gyalogosok előtt” – mondta Leroy Gardner professzor.

Ha már nyomtatás:

18 óra alatt kinyomtattak egy komplett iskolát, a módszer bárhol leverhetné az építőipari árakat

A lehető legkevesebb anyag felhasználása mellett rekordgyorsasággal húztak fel egy iskolaépületet a délkelet-afrikai Malawiban. Az intézmény a minap megnyitotta kapuit, már folyik a tanítás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Stemler Miklós Tech

Olyan forradalom zajlik a sebészetben, amely talán önt is érinteni fogja

Szívkamra és légcső rekonstrukciója, mellkas- és koponyakorrekció, nehezen elérhető helyen lévő tumorok eltávolítása: a 3D nyomtatás és tervezés fejlődésének és a mind orvostudományi, mind mérnöki affinitással rendelkező elhivatott szakembereknek köszönhetően egyre több műtét válik rövidebbé, költséghatékonyabbá és legfőképpen biztonságosabbá. Hogyan kerül a 3D technológia a műtőbe, és hogyan alakítja át ez már ma is a sebészeti rutint?