szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sikeres volt a New Shephard űrhajó első emberes repülése. A történelmi kilövésen négyen vettek részt, köztük egy 18 éves fiú.

Jeff Bezon Amazon-alapító is rajta volt azon az űrhajón, amely Texasban, magyar idő szerint kedden délután 3 óra környékén a magasba emelkedett, majd utasaival átlépte a Kármán-vonalat, vagyis a világűr határát. A startot élőben közvetítették a New Shepardot építő Blue Origin YouTube-csatornáján.

YouTube/Blue Origin

A Blue Origin Jeff Bezos érdekeltsége. A cég a tehetős rétegnek kínál majd privát űrutazásokat a jövőben.

A milliárdos négy emberrel együtt hajtott végre sikeres „űrugrást”: rajta kívül testvére, Mark Bezos, a 82 éves Wally Funk és a 18 éves Oliver Daemen kísérte el az útra; ők ketten ezzel a világ legfiatalabb és legidősebb olyan emberei lettek, akik jártak a világűrben.

A New Shepardot korábban többször is tesztelték hasonló céllal, de most először ültek benne emberek. (A vakmerő küldetés miatt Bezost többen is kritizálták, mondván, hogy a kísérleti nyúl szerepét vállalja magára.)

YouTube/Blue Origin

A július 20-i startot július 7-én jelentette be a világ leggazdagabb embere. Bezosék választása azért esett erre a napra, mert ez az 1969-es holdra szállás évfordulója. Bár korábban is voltak civil űrturisták, köztük a magyar származású Charles Simonyi, őket nem egy magánvállalat repítette a magasba.

Bezos 20-i startja előtt kilenc nappal a brit milliárdos, Richard Branson is sikeresen tesztelte cége, a Virgin Galactic VSS Unity nevű űrhajóját, az azonban csak űr pereméig, 86 kilométeres magasságig jutott. Bezosék ezzel szemben a 100 kilométert tettek meg, vagyis valóban elérték az űrt. Abban is van különbség, hogy míg Bransonék egy hordozórepülőről leválva indítottak, Bezos és csapata a klasszikus megoldást választotta: egy hatalmas rakéta fölé szerelt kabinban elhelyezkedve startoltak, csakúgy, mint a rendes asztronauták. Azzal a különbséggel, hogy ők nem viseltek szkafandert, illetve az egész út, az indulástól a leszállásig nézve, 

mindössze 10 percig tartott.

Ennél azonban sokkal fontosabb a sikeres indulás ténye. A New Shepard egyébként pár pillanat alatt elérte a kívánt sebességet és magasságot, majd a rakéta levált és elkezdett visszaereszkedni. Bezosék eközben megtapasztalhatták a súlytalanság állapotát, majd az ejtőernyőkkel rendelkező kapszulával együtt lassan visszatértek. (A rakéta egy ehhez épített dokkolón landolt.)

YouTube/Blue Origin
YouTube/Blue Origin

Bezon magánakcióját a kezdetektől fogva éles kritika követte, többen még petíciót is indítottak, hogy a milliárdos inkább vissza se jöjjön.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!