szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyes kutatók szerint már nem vethető el annak lehetősége, hogy az értelmes lények napjainkban is megfigyelik a Földet és lakóit, például titkos műholdak révén. Most össze is állt egy csapat, amely megpróbál válaszokat találni.

Az egyik legismertebb elméleti fizikus, Avi Loeb vezetésével nemzetközi kutatócsoport jött létre, és nem is akármi miatt: a tudósok azt fogják vizsgálni, egyrészt léteznek-e technológiailag fejlett földönkívüliek, és ha igen, úgy vannak-e olyan eszközeik, amelyek nyoma esetleg általunk is detektálható.

A Live Science szerint Loeb egy sajtótájékoztatón azt is elárulta, hogy a kutatás a világszerte működő teleszkópok, tudományos űreszközök segítségével zajlik majd. A szakértők a már elérhető adatokat fogják átvizsgálni, elemezni, hátha rábukkannak egy nyomra, ami földönkívüli civilizációra utalhat.

Az Oumuamua illusztrációja
Európai Déli Obszervatórium

A kutatás nagyban támaszkodik az Oumuamua nevű kozmikus objektumra, amely 2017-ben haladt el a Föld mellett, mérete és alakja pedig több csillagászt is izgalomba hozott. Egy maroknyi tudós ekkor hozakodott elő azzal az elmélettel, mely szerint az üstökös/aszteroida nem is az, aminek mondják, hanem talán űrbéli jármű. A kutatók azt is hozzátették ekkor, hogy az Oumuamua volt az első olyan objektum, amely a csillagközi térből érkezett a Naprendszerbe, legalábbis amiről tudunk.

A Loeb által gründolt kutatás, amely a Galileo Projekt nevet kapta, számos nagymúltú intézmény csatlakozásával indul. A munkában egyebek mellett a Princetoni Egyetem, a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech), az angliai Cambridge-i Egyetem és a Stockholmi Egyetem kutatói is részt vesznek. A tudóscsapat az azonosítatlan repülő tárgyakat is tanulmányozni fogja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!