szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A számítógép erőforrásait leginkább igénybe vevő otthoni tevékenységek közé tartozik a jó minőségű videók vágása, de a gépen futó alapprogramok is egyre nagyobb kapacitást igényelnek. Például akinek 8 GB RAM van a windowsos gépében, annak már az előtt elfogy a kraft, hogy egyáltalán eljutna egy komolyabb szoftver megnyitásáig.

Az elmúlt években egyre többen készítenek videókat akár otthoni célra, akár azért, hogy a YouTube-on vagy más videómegosztón népszerűséget szerezzenek vele. A videókészítők egyre komolyabb technikai eszközökkel dolgoznak, beleértve a kamerákat, drónokat, mikrofonokat, okostelefonokat, és a fájlok tárolásához, illetve a vágáshoz használt számítógépeket. Egy videó sikere a felvételek mellett a szerkesztésen is múlik, ezért az augusztus 10-i vlogging nap alkalmából a memóriában utazó Kingston összegyűjtötte, milyen videóvágási feladathoz mennyi RAM-ot érdemes belegyömöszölni az otthoni PC-be.

A RAM (Random Access Memory) a számítógép rövid távú memóriája, amely lehetővé teszi, hogy felhasználóként gyorsan és hatékonyan érjünk el egyszerre több programot. Így például az e-mailek, dokumentumok vagy videók szerkesztéséhez RAM memóriára van szükség – ismerteti a Kingston. A HDD és az SSD ezzel szemben hosszú távú memória, amely tartósan tárolja az adatokat.

Videóvágásnál a számítógép memóriájának mérete meghatározó a munkafolyamat szempontjából, ám a videószerkesztő szoftverek több RAM memóriát használnak, mint ami a számítógépek többségében rendelkezésre áll. Elegendő memória nélkül viszont a rendszer nem képes elvégezni a feladatokat, és szinte biztosan összeomlik vagy lefagy a gép a videó vágásakor. A zavartalan videószerkesztéshez ezért a legtöbb esetben memóriát kell bővíteni, de hogy pontosan mennyire, azt a használni kívánt szoftver, a felvétel paraméterei és az egyidejűleg használt különféle alkalmazások, illetve programok határozzák meg.

Mennyi a RAM-nyi?

Röviden összefoglalva, minél több RAM memóriája van egy számítógépnek, annál gördülékenyebben működik: az operációs rendszer betöltése, a videószerkesztő program megnyitása, a videó vágása és a háttérben futó feladatok folyamatos működtetése mind memóriaigényes műveletek. Ezenfelül azt is érdemes figyelembe venni, érvel közleményében a Kingston, hogy egyéb megnyitott alkalmazások (pl. Chrome böngésző vagy a Spotify) is jelentős részt lefoglalhatnak a gép RAM memóriájából.

A videóvágásnál fontos szempont továbbá, hogy mennyi memóriára van szükség a szerkeszteni kívánt felvétel típusához és hosszúságához.

Kingston Technology

8 GB: Ennél kisebb RAM kapacitással hozzá sem érdemes kezdeni a vágáshoz. Mire az operációs rendszer betöltődik és megnyílik a videószerkesztő alkalmazás (pl. az Adobe Premier Pro), a rendszer már felhasználja a 8 GB RAM jelentős részét – figyelmeztet a Kingston. Ez a méret elég lehet az 1080p-nél kisebb felbontású videók szerkesztéséhez, de valószínűleg minden egyéb programot be kell zárni némi többletkapacitás felszabadításához. 4K videók vágása közel lehetetlen 8 GB-tal, és elég sok türelmet igényel a videók előnézetének megtekintése is. A 8 GB RAM csupán alapszintű műveletekhez elegendő, ezért ne elégedjünk meg ennyivel, ha kifogástalan videószerkesztési élményre vágyunk.

16 GB: Tekintve, hogy a számítógépek többsége alapból 4 GB RAM memóriával rendelkezik, 16 GB már kellő kapacitást biztosít több feladat egyidejű elvégzéséhez, a rendszer túlterhelése nélkül. 16 GB elegendő a minimális effektusokat tartalmazó 1080p videók vagy 4K fájlok szerkesztéséhez. Ha azonban háttérfeladatok is futnak a rendszeren, és több alkalmazás meg van nyitva, akkor csökkenhet a hatékonyság. A felhasználók többsége nehezen használ ki 16 GB RAM memóriát, de a nagyobb fájlokat renderelő és komplex szoftvereket futtató tartalomgyártóknak, illetve kreatív szakembereknek a 32 GB-ra való bővítést is érdemes megfontolniuk.

32 GB: Ez az optimális RAM méret videószerkesztéshez. 32 GB kapacitással már bármilyen fájllal, akár hosszabb videókkal is dolgozhatunk, és a videószerkesztés összes lépése elvégezhető a munkafolyamat lassulása nélkül. Több program egyidejű futtatása mellett is hatékonyan lehet vágni a videókat és megtekinteni az előnézetüket.

64 GB: A legtöbb videósnak nincs szüksége 64 GB-nyi memóriakapacitásra. Ha 8K fájlokat szeretnénk szerkeszteni vagy mozgóképes grafikákkal dolgozunk, akkor hasznos lehet a 64 GB-ra való bővítés, de ez többe kerülhet, mint amennyi előnnyel jár.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!