szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jól ismert gyerekmesét használták egy kísérlet során ahhoz, hogy diagnosztizálják az Alzheimert. Az eredmény ígéretes.

Alattomos és gyógyíthatatlan betegség az idős embereket sújtó Alzheimer-kór, viszont ha időben felismerik, akkor, megfelelő gyógyszeres kezeléssel, viszonylag kordában tartható. Korai szakaszában már érinti a nyelvhasználatot, ezért is indultak el ezen az úton amerikai kutatók. A utahi St. George kórház idegtudományi központjának szakemberei egy tanulmányban foglalták össze, hogy beszédelemzéssel és a gépi tanulás bevetésével felismerhetők a betegség korai jelei, különösen, ha a páciens egy konkrét feladatot kap.

Ötven kísérleti alany (25 közülük enyhe Alzheimer-kórban vagy valamilyen egyéb kognitív károsodásban szenvedett, 25 egészséges volt) eredményeinek értékelése során kiderült, hogy a Hamupipőke történetének elmesélése mutatta a legpontosabb, beteségre utal eredményeket az egyéb tesztekkel szemben.

MaxPixel

Az alkalmazott gépi tanulási rendszer a mesélés után 78 százalékos pontossággal meg tudta mondani, hogy van-e kognitív károsodása a kísérlet résztvevőjének, míh az egyéb módszerekkel 76 százalék alatt maradt a pontosság.

„Eredményeink azt mutatják, hogy az Alzheimer-kór értékelésére használt feladatok megváltoztatásával lehetőségünk van arra, hogy beszédelemzéssel nagyobb pontossággal észleljük a betegségeket” – idézi az intézmény közleménye Natasha Clarke-ot, a tanulmány szerzőjét.

A továbbiakban olyan technológiákat szeretnének kidolgozni, amelyekkel – a jelen módszer alapján – okostelefonos alkalmazás segítségével lehetne tesztelni a betegséget. Ezzel meg lehetne könnyíteni a vizsgálatot, a tesztelést, és minél előbb el lehetne kezdeni a terápiát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!