szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elizabeth Holmes mindössze 19 éves volt, amikor a Theranos céget megalapította. A vállalkozás olyan úttörő megoldást ígért, amellyel kideríthető, milyen betegségei vannak egy embernek. Kár, hogy ebből semmi nem volt igaz.

Hamarosan pont kerülhet az Elizabeth Holmes nevével fémjelzett, Theranos nevű cég ügyére, ami alapítása óta igyekszik magára terelni a szakértők és persze a sajtó figyelmét. Holmes azonban többek szerint megvezette a befektetőket, ezért tizenkét rendbeli csalás vádjában is bűnösnek mondta ki egy kaliforniai ügyészség. A BBC azt írja, ha Holmes bűnössége bizonyítást nyer,

akár 20 évet is kaphat.

A Holmes által gründolt Theranos 2003 óta létezik, ekkor alapította azt a csalással vádolt nő. Holmes ekkor mindössze 19 éves volt, de már ekkor is óriási elképzelései voltak vele kapcsolatban. A vállalkozás ugyanis olyan technológia bevezetését ígérte – többek közt a befektetőknek is –, ami egyetlen vércseppből képes megállapítani, milyen betegségei vannak (ha vannak) a vizsgált személynek. A Theranos ehhez egy dobozméretű készüléket dolgozott ki, ám később egyre fokozódott a gyanú, hogy a termék mögötti ötlet valójában megvalósíthatatlan. Holmest ezt megelőzően többször a „következő Steve Jobsnak”, vagyis az Apple 2011-ben elhunyt alapítójának és vezetőjének nevezték, utalva arra, hogy az elképzelés megválthatja a világot.

De nem váltotta.

A vád szerint Holmes és Ramesh Balwani, a nő élettársa és a cég korábbi vezetője hazudtak, hogy pénzt szerezzenek a vállalkozás működtetéséhez, ami érdekében még a tesztek eredményeit is meghamisították. Egy időben pedig azt híresztelték, hogy a technológia olyan sikeres, hogy azt a Pfizer és amerikai hadsereg is használja. A vád szerint a páros dúsgazdag befektetőket tévesztett meg az Edison nevű eszközzel, miközben tudták, hogy az nem felel meg az elvárásoknak. A bírósági iratok alapján a cég által átvert támogatók nagyjából 700 millió dollárt invesztáltak a technológiába, lényegében feleslegesen.

Az évszázad átverése sokkal egyszerűbb volt, mint gondolnánk

Évekig szinte mindenkivel elhitette a Theranos és annak vezetője Elizabeth Holmes, hogy képes lesz megreformálni az egészségügyet. Dőltek is a dollárszázmilliók, a cég vezetőjéből ünnepelt sztár lett, mígnem kiderült, hogy csak a terv volt jó, a megvalósítás sosem. Most pedig a világ első self-made dollármilliárdosnője azon izgulhat, hogy ne kapjon 20 év börtönt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!