szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az országban sokan attól tartanak, hogy a kriptovaluta ártani fog a gazdaságának.

Régóta tervezgette már El Salvador vezetése, amit eddig egyetlen ország sem mert meglépni: azt, hogy legális fizetőeszközzé nyilvánítsa a bitcoint. A lépésre végül szeptember elején szánta el magát a kormány, ám a jelek szerint ennek nem mindenki örül.

A BBC beszámolói szerint több ezer tüntető vonult utcára azért, hogy a bitcoin ellen tiltakozzon. Miközben Nayib Bukele, az ország elnöke szerint a kritpovaluta könnyebbé teszi, hogy a külföldön dolgozók pénzt utaljanak a szeretteiknek, sokan attól tartanak, hogy a bitcoin inflációt és instabilitást hoz az egyébként is szegény latin-amerikai ország gazdaságába.

AFP
AFP

Voltak, akik egy új bitcoinautomatát gyújtottak fel, míg mások egyszerűen diktátornak nevezték az elnököt. A tüntetők szerint ugyanis Bukele az ország alkotmányát megsértve próbálja megszilárdítani a hatalmát.

A tüntetők félelme nem alaptalan, ugyanis egy nappal azután, hogy El Salvador hivatalos fizetőeszközzé tette a bitcoint, beütött a krach. Az ország 52 ezer dolláros árfolyamon vásárolta meg a digitális fizetőeszközt, ám egy nappal a bevezetés után az ára 43 ezer dollárra esett vissza, ami több millió dolláros mínuszt produkált az ország költségvetésében.

AFP

A jogszabályok értelmében mostantól bitcoinban is fel lehet tüntetni egy áru árát, az adót pedig a kriptovalutával is be lehet majd fizetni. Az ország emellett elindította a Chivo nevű kriptotárcát, amelybe ha regisztrálnak az állampolgárok, 30 dollár értékű bitcoint kapnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!