szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kemenesi Gábor virológus új bejegyzéssel jelentkezett Facebook-oldalán a terhesség és a vakcina témakörében.

Kemenesi Gábor virológus a Facebook-oldalán írt arról, hogy rendkívül sok kérdés érkezik hozzá a várandósság és gyermekvállalás témájában. „Mivel egyáltalán nem az én szakterületem, felkerestem a világ egyik legtöbbet nyilatkozó és publikáló kutatóját a témában: Dr. Victoria Male az Imperial College London oktatója, immunológus, fő szakterülete éppen a reprodukciós immunológia és annak folyamatai” – írta a magyar kutató, hozzátéve, hogy a Male által készített (angol nyelvű) anyagot a tudós engedélyével lefordította, amely így magyarul is elérhetővé vált.

Az ide kattintva megtekinthető dokumentumban tíz, a terhesség és a vakcina témakörében felmerült kérdésre válaszolnak a szakértők, köztük az egyik leggyakoribbra:

kaphat-e oltást az, aki még nem várandós, de később szeretne gyereket.

Kemenesi ezen a részen arról ír, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a vakcina csökkentené a későbbi teherbeesés esélyeit. Hozzáteszi, hogy az Egyesült Királyságban a Royal College of Obstetricians and Gynecologists szerint „a gyermeket tervező nőknek nem kell elkerülniük a teherbeesést az oltás után.” A magyar virológus szerint „így az ebben a helyzetben lévő emberek számára nincs ok arra, hogy ne kapják meg a vakcinát.”

Egy másik kérdés egy, pontosabba két gyakori tévhitet oszlat el: Kemenesi Gábor szerint a koronavírus elleni oltás nem csökkenti sem a nők, sem a férfiak termékenységét. Mint írta, bár a várandósokat nem vették be a kísérletek első körébe (ez a kutató szerint egy bevett eljárásrend), és a résztvevőket arra kérték, hogy kerüljék a teherbeesést. Ennek ellenére számos ember véletlenül teherbeesett. „A véletlen terhesség az oltott és a nem oltott csoportokban is egyformán következett be, ami azt mutatja, hogy az oltások nem akadályozták meg a terhesség kialakulását” – írta.

A férfiak esetében is hasonló a helyzet: a vakcinázás nem befolyásolja a spermiumok számát vagy minőségét.

Azt ugyanakkor számos tanulmány megállapította a kutató szerint, hogy a koronavírus-fertőzés önmagában csökkenti a spermiumok minőségét. Az összefoglaló szerint a vírus által használt ACE2 receptorok a szervezetünkben szerteágazó helyeken megtalálhatóak, az erek falaitól, számos szerven át a herékig. Így a vírusfertőzésnél, melynek során a kórokozó úgymond szabadon garázdálkodik a szervezetben, könnyen eljut ezekre a helyekre, ahol a sok receptor miatt könnyen replikálódik és szerteágazó káros hatásokat fejthet ki – hívta fel a figyelmet a kutató.

Egy másik kérdés ismét a várandósággal foglalkozik, konkrétan azzal, hogy aki terhes, az kérje-e a vakcinát. Kemenesi itt egyrészt arról ír, hogy vannak kockázatok a koronavírus elkapásával kapcsolatban, különösen a terhesség második felében. Illetve szerint a várandós koronavírus-betegek nagyobb valószínűséggel szorulnak intenzív ellátásra, mint azok a fertőzöttek, akik nem várandósak. A kutató arról is ír, hogy a koraszülés és a halvaszületés a normálisnál gyakoribb a várandós koronavírus-betegeknél, és gyermekeik nagyobb valószínűséggel is kerülnek be az újszülött osztályra.

A kérdésekről és válaszokról itt olvashat bővebben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!