szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A TransforMR digitális elemeket képes megjeleníteni a való élet objektumai előtt. A trükk akkor is működik, ha mozgó alakokat kell helyettesíteni.

A következő években a mostaninál is nagyobb szerep juthat a kiterjesztett valóságnak (augmented reality, AR), hiszen igen előnyös technológiáról van szó. Ezeket az előnyöket pedig nemcsak a szórakoztatóipar kamatoztathatja, hanem lényegében bárki, ha van egy jó ötlete.

A Duisburg-Esseni Egyetem, az ETH Zürich, valamint a Porsche is aktív kutatója a területnek, és nemrég be is mutattak egy érdekes szoftvert. A csapat egy TransforMR nevű rendszert készített, ami a mesterséges intelligencia segítségével írja át a való életben látott alakzatokat valamilyen digitális objektumra. Mindezt ráadásul azonnal, valós időben, és akkor is, ha az a bizonyos objektum mozgás van.

A végeredmény nem tökéletes, de ahogy a The Verge is rámutat, igen látványos, ahogy a program az érkező autót vagy gyalogost egy-egy rajzolt járműre vagy robotra cseréli – mintha egy alternatív valóságot hozna létre. A kutatók ezt a fajta szerkesztést egy letölthető alkalmazás segítségével végzik, amit okostelefonra, de táblagépre is rá lehet rakni. A látottakat egy erre célra a létrehozott online felületen (a felhőben) dolgozza át a rendszer. Az adatáramláshoz stabil 4G-s kapcsolat szükséges.

A csapat felhívta rá a figyelmet, hogy a módszer ismerősnek tűnhet, hiszen ilyesmit kínálnak a legnépszerűbb mobilappok is. A TransforMR viszont nem csupán eltakarja az adott tárgyat a képről, hanem teljesen kiszerkeszti azt, és egy CGI-modellt rak a helyére.

A program hátránya, hogy a visszacsatolásként kapott videó kicsit késve jelenik meg, és akad is, de idővel valószínűleg jobb minőségű lesz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!