szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb koronavírus-vakcinával kapcsolatos őrültség terjed az interneten: a bejegyzés azt állítja, hogy például bóraxszal ki lehet venni a szervezetbe fecskendezett oltást. Ezt az anyagot viszont nem tanácsos a bőrre vinni, mivel mérgező.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az oltásellenesek minden követ megmozgatnak, hogy elméletüket akár olyanokhoz is eljuttassák, akik már megkapták a koronavírus elleni oltásukat. Ennek pedig már meg is van az eredménye: az NBC News egy hosszabb beszámolójában arról írt, hogy azok az amerikaiak, akik mostanra megbánták a vakcina felvételét, különféle trükkökkel igyekeznek megszabadulni tőle.

Ezek közé tartozik a „méregtelenítő” fürdő, melynek célja, hogy a szervezetbe került készítménnyel egyszerű mosdatással szabaduljon meg valaki. Az ilyesmi persze nem lehetséges. Néhány államban viszont olyannyira komolyan vették, hogy az emberek bóraxszal törölgetik a bőrüket.

Ezt azonban nem tanácsos megtenni, mivel ezt az anyagot a kártevők irtására is használják; embernél hányingert, görcsöket, hasmenést, fejfájást, gyengeséget és álmosságot okozhat, nagyobb mennyiségben pedig még nagyobb bajt.

Az NBC News szerint a „tippeket” közösségi médiában aktív oltásellenesek, illetve az alternatív „gyógyászat” képviselői terjesztik. Az egyik ilyen a TikTokon jelent meg először, de utána a Facebookon is önálló életre kelt – az adminoknak nem is szúrt szemet, a felvétel az ilyenkor indokolt, félretájékoztatásra alkalmas címke nélkül volt elérhető.

A félrevezető videókat általában olyanok tartják életben, akik nem rendelkeznek alapvető tudományos ismeretekkel. Az egyik gyakori félelem, hogy a vakcinában olyan alkatrészek találhatók, amikkel az ember tettei irányíthatóvá válnak. Nyilván ez sem igaz. A szakértők szerint a hasonló álhírek ellen azért is rendkívül nehéz védekezni, mert gyakran orvos végzettségűek is megosztják azokat, ami így táplálja a lakosság félelmét. A méregtelenítő fürdőt például egy Carrie Madej nevű belgyógyász is terjesztette. Az eredeti felvétel mostanra egyébként eltűnt a TikTokról, de a felhasználók által újraosztott változatok továbbra is terjednek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!