szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Százhétezer euróért kelt el a világ első SMS üzenete, amelyet digitális műtárgyként (NFT) árvereztek el. A befolyt összeget jótékony célra fordítja a Vodafone.

Alig több mint fél órával az aukció elindítása után Claude Aguttes lezárta a világ első SMS-ének árverését Párizsban. Az üzenetnek ezzel új tulajdonosa lett: az ajánlattevő 107 ezer eurót, azaz több mint 39 millió forintot fizetett az első SMS kommunikációs protokolljának NFT formában halhatatlanná vált másolatáért. A Vodafone az árverésből származó bevételt az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) ajánlja fel az otthonuk elhagyására kényszerülő emberek támogatására.

„Az egész kezdeményezés egy ötletből indult, végül pedig valós pénz lett belőle, amit egy nagyon fontos ügy megsegítésére fordíthatunk" – idézi a Vodafone Magyarország árverés eredményét bejelentő közleménye Amanda Nelson vezérigazgatót. Dominique Hyde, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának külkapcsolati igazgatója elmondta: a felajánlott összeg életeket fog megvédeni és megmenteni, továbbá támogatni fogja a rászoruló embereket világszerte.

A világ első SMS-ét 1992. december 2-án egy akkor 22 éves – a Vodafone munkatársaként a technológián akkor már több éve dolgozó – programozó, Neil Papworth küldte el Richard Jarvis nevű kollégájának. Az üzenetben az állt: Merry Christmas, azaz boldog karácsonyt.

Öt dolog, amit kevesen tudnak az sms-ről

Eredetileg 128 karakteres ötletként indult, végül 160 karakterbe zsúfolható sikertörténet lett belőle. A 20 éves sms-t mára több mint 4 milliárd ember ismeri és használja.

„1992-ben fogalmam sem volt arról, hogy milyen népszerű lesz a szöveges üzenet, és arra végképp nem gondoltam, hogy ez emotikonos és üzenetküldő alkalmazásokat eredményezne, amelyeket milliók használnak majd. Nemrég meséltem el a gyermekeimnek, hogy én küldtem az első ilyen szöveget. Visszatekintve örömmel látom, hogy ez a karácsonyi üzenet a történelem egy fontos részét képezi” – mondta el Papworth négy éve, az üzenet elküldésének 25. évfordulóján.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!