szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg a legtöbb okostelefon esetében nem igazán szeretik a gyártók, hogy az eszközüket szétszereljék, a környezetbarát, moduláris Fairphone telefon mögött álló cég éppen arra büszke, hogy a készülék egyszerűen szétkapható, és szükség esetén az alkatrészek újabbakkal helyettesíthetők. De vajon hogyan állja a tortúrateszteket egy ilyen telefon?

A Fairphone telefonok fejlesztésekor az volt a cél, hogy ne kelljen azonnal új eszközt venni (és a régit kidobni), ha fejlettebb funkciókat szeretne a felhasználó. Miután a telefon moduláris, tulajdonképpen elég egy-egy részét újabbra cserélni. Ez persze nem azt jelenti, hogy az elsőgenerációs Fairphone örökéletű, mindenesetre egy ilyen eszköz jóval tovább szolgálhatja gazdáját, mint a hagyományos okostelefonok. A gyártó például a 2015-ös Fairphone 2 modellhez is értékesít még cserealkatrészeket.

Idén ősszel jelent meg a negyedik generációs Fairphone, az első 5G-s készülék a családban. Akárcsak az elődei esetében, ennél a modellnél is szem előtt tartották az egyszerű javítás lehetőségét (olyannyira, hogy a Fairphone 4 dobozában egy csavarhúzó is található), viszont adódik a kérdés, vajon mennyire tartós egy ilyen könnyen szerelhető telefon.

Erre volt kíváncsi Zack Nelson, a JerryRigEverything YouTube-csatorna üzemeltetője, amikor a Fairphone 4-et is alávetette a már jól ismert, többlépcsős tortúratesztjének, de előbb azért kipróbálta, hogy tényleg olyan egyszerű-e szétszedni, mint mondják. Spoiler: igen.

YouTube/JerryRigEverything

Az igazi vizsgálat a karcolásteszttel indult. A Fairphone 4 kijelzőjét Gorilla Glass 5 védi, így nem meglepő, hogy csupán a Mohs-skála 6-os szintjén jelentek meg az első komoly karcolódások, a 7-es szinten pedig a mélyebb barázdák. A telefon váza eloxált alumíniumból készült, a levehető hátlap pedig matt műanyag, ezt sikeresen „megjelölte” borotvapengével a tesztelő.

YouTube/JerryRigEverything

A telefon IPS LCD kijelzője körülbelül 10 másodpercig állt ellen az öngyújtó lángjának, viszont néhány perc után el is tűnt az elfeketedés.

YouTube/JerryRigEverything

Végül következett a legizgalmasabb fázis, a hajlításteszt. Nelson ugyan erőlködött, de a készülék remekül ellenállt. Ez többek között a telefon nagyon masszív és nehéz alumínium keretének köszönhető.

Korábban egyébként az iFixit is elvégezte szokásos szétszedési-javíthatósági vizsgálatát a Fairphone 4-en, és a telefon 10-ből 10 pontot szerzett, ami a legjobb elérhető eredmény, és amivel maga mögé utasítja a csúcstelefonokat a javíthatóság és a modularitás szempontjából.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!