Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Kevés mobilgyártó próbálkozott meg azzal, hogy szinte totális piacvesztése után újra szerencsét próbáljon az iparágban. Néhány éve a Nokia tért vissza, az idei év nagy játékosa pedig a Honor. A gyártó hetek óta itthon is elérhető telefonjának példáján vesszük végig, milyen esélyei vannak.

Sosem teszteltük még le néhány hónapon belül kétszer ugyanazt a telefont. És főleg nem teszteltük még le ugyanazt a mobilt két gyártótól. Merthogy ilyen nem is létezhet, igaz? Pedig a Honor 50 igazából a Huawei Nova 9. Vagy fordítva. Vagy mégsem egészen.

A történet elejét már mindenki ismeri, aki egy kicsit is odafigyelt az elmúlt két és fél évben az okostelefonok világára. A Huaweit sújtó amerikai szankciók miatt a kínai gyártó nem dobhat piacra a megszokott szolgáltatásokkal felszerelt androidos okostelefont. A cég ezért eladta Honor nevű – elsősorban olcsóbban jó mobiljairól ismert – részlegét, hogy az más tulajdonosok kezében mentesülhessen a szankciók alól. Amikor ez a tranzakció megtörtént, akkorra már egy éve nem került teljesen új modell a piacra, sem Huawei, sem Honor márkajelzés alatt.

Az immár függetlenként működő Honor nagyon óvatosan merészkedett vissza a piacra: a 2020 januárjában bemutatott V40 csak Kínában került a vásárlók elé, ahogy a Magic3 széria európai megjelenését is csak belengették augusztusban, azóta sem lett belőle semmi.

Aztán eljött az október, amikor is néhány napos eltéréssel két sajtóbemutatóra is hivatalosak voltunk. Október 21-én a Huawei bemutatta Nova 9 nevű modelljét. Október 26-án pedig jött a Honor 50.

Huawei

A két telefon külsejének összehasonlításával nem is bajlódnánk, tökéletesen ugyanúgy néznek ki, eltérés csak a márkajelzésben mutatkozik: egyiken Huawei Nova-logózás van, a másikra pedig egy Honor felirat került.

Honor

Teljesen mindegy, hogy mit mond a két vállalat – hogy ki merített ihletet kitől, netán melyik „kamionról esett le” egy tervrajz –, teljesen világos, hogy nem arról van szó, hogy nem két hasonló mobilról van szó, hanem hogy valójában egyetlen modellről beszélünk, amit egyetlen csapat tervezett, csak aztán kétféleképpen akarták piacra dobni.

Gyorsan végigfutva a Honor 50 hardveres tulajdonságain: 6,57 hüvelykes képernyője van, annak 1080x2340 pixeles felbontása, a panel képes a 120 Hz-es képfrissítésre, hogy a mozgások finomabbak, zökkenőmentesebbek legyenek. Processzoroldalról ugyanezt a zökkenőmentességet a középkategóriás Qualcomm Snapdragon 788G biztosítja, négy plusz négy maggal. Az előlapi kamera 32 hüvelykes. Ez eddig a Huawei-féle kiadványra is igaz.

Honor

Amiben a Honor más, az az, hogy a hátlapi kameraszett 50 helyett 108 megapixeles, a két mobil között hardveresen ez a különbség.

A kamera dizájntervei
Honor

A megapixelek duplázása nem hozza magával a kétszer olyan jó képminőséget – amiben semmi meglepő nincs azt tudván, hogy a több megapixel önmagában semmire nem garancia –, de kis különbség azért észrevehető. Ha nem is ezer, már néhány kép is többet mond ezer szónál, úgyhogy felidézzük a Nova 9 tesztjében bemutatott fotókat, majd következik a Honor 50-nel lőtt hasonló kép. (Mivel ez utóbbi hetekkel később készült, természetesen nem pont ugyanazt a banánt ábrázolja, de ugyanott készült.)

Samsung Galaxy Flip 3
hvg.hu
iPhone 12
hvg.hu
Huawei Nova 9
hvg.hu
hvg.hu

Az utolsó két képre érdemes figyelni, látványos különbségek mutatkoznak közöttük. A hűtőben lévő világítótestet nem cseréltük ki, egésze egyszerűen arról van szó, hogy a Honor 50-ben lévő hardver-szoftver páros ennyivel másabb végeredményre vezeti a fotóst.

Már ennyiből is kivehető, hogy nem az év kamerás telefonjáról van szó, egyik készülék esetében sem, de ha a kettő közül kell választani, akkor inkább hajlik a Honor 50 felé az ember.

Ugyanez a helyzet szoftveres fronton is. Merthogy a kamerák közti különbség eltörpül a rendszerek közti különbség mellett. A Nova 9 esetében hosszan írtunk arról, milyen kompromisszumokat kell megkötnie annak, aki a Huawei telefonját választja. Röviden összefoglalva:

Tehát egy kis barkácsolással a legtöbb app felvarázsolható a készülékre. De egyrészt a Google háttérrendszerének megléte nélkül azért nem mindegyik – első ránézésre a Google-től teljesen független – program működik teljeskörűen. Másrészt amikor valaki kifizet 190 ezer forintot egy telefonért, akkor utána nem biztos, hogy barkácsolni vagy varázsolni akar, hanem egyszerűen csak kényelmesen használni azt.

De az még rövidebben összefoglalható, hogy a mindennapi használat során milyen kompromisszumokat kell megkötnie annak, aki a Honor 50-et választja:

semmilyeneket.

A Honor 50 egy jól megszokott élményt kínáló androidos telefon, pont azt adja, mint amit az Androidot kedvelők évek óta megszerettek. Ez önmagában nem lenne nagy dolog – inkább alapvető elvárás, mintsem valami extra –, de jelen helyzetben ez az a bizonyos szükséges plusz.

Amikor két tényleg ugyanolyan mobil van a piacon, ugyanúgy 190 ezer forintért, akkor nem kell sokat gondolkodni azon, melyiket tegye be az ember a kosárba: amelyiken még bütykölnie kell, és akkor sem lesz pontosan ugyanolyan, vagy amelyiket csak bekapcsol, és már hoz is mindent, amit kell. Ez a kérdés valójában nem kérdés.

Hogy a Honor 50 a többi konkurenssel szemben hogy állja meg a helyét, arról néhány hét múlva kaphatunk információt, amikor kijönnek a nagy piackutatók becslései az idei negyedik negyedéves forgalomról. A harmadik negyedévben – amikor a cikkben említett új modellek még nem voltak kaphatók – az okostelefon-gyártók európai toplistáján kilencedik helyen állt a Honor, tizediken a Huawei.

A Huawei ezen leginkább úgy változtathatna, ha végre elő merne állni saját rendszerével, ám a HarmonyOS továbbra is csak a keleti piacok kiváltsága. (Ahogy korábban megírtuk: a jövő évnél tovább aligha lehet tovább halogatni a nemzetközi porondra lépést.)

A Honor viszont nemhogy változtatni kezdett, már szemmel látható eredménye is van: a meghatározónak számító kínai piacon a harmadik negyedévben az eladások 15 százalékát megszerezve harmadik helyre zárkózott fel.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!