szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az 1994 PC1 jelű kisbolygó kedden este járt bolygónk közelében, de veszélyt egyáltalán nem jelentett. Az égi látogatót magyar megfigyelők is várták.

A Vega Csillagászati Egyesület (VCSE) több tagja is észlelte az 1994 PC1 jelzésű kisbolygót, amely január 18-án, kedd este került földközelbe. Olyan nagyon közel azonban nem jött, ugyanis mintegy kétmillió kilométerre haladt el bolygónktól. Számos, ennél kisebb kisbolygó jóval közelebb merészkedik a Földhöz, de ilyen, 1 kilométeres objektumok csak ritkán, néhány évente. A 4-5 km-es Florence például 2017-ben járt a Földtől 7 millió km-re a VCSE szerint.

Az észlelés során az egyesület egy Zoom-meetinget szervezett, így tagtársaik megoszthatták egymással képeiket, tapasztalataikat. Schmall Rafael a Somogy megyei Kaposfőről, az udvarukon álló házi magán-csillagvizsgálójából észlelte a kisbolygót. „Nagyon izgalmas volt, ahogy az aszteroida becsúszott a kép alsó harmadába és aztán ment felfelé“ – írta le a megfigyelés élményét.

Schmall Rafael

A felvétel egy Canon EOS 6Da fényképezőgéppel készült, amelyre egy Skywatcher gyártmányú 200/800-as Newton távcsőre volt feltéve. Schmall ehhez egy SW f/4-es kómakorrektort használt. A képsorozat ISO 1600 érzékenységgel készült, 18, 75 másodperces felvételből összerakva.

Vámosi Flórián a szintén Somogy megyei Hetesről készített képeket privát csillagvizsgálójából. Ez hasonló technikával, de nagyobb távcsővel készült. Ahogy írta, “a felvételt Hetesről, a távvezérelhető csillagvizsgálómból készítettem, amelyet Szigetszentmiklós környékéről kb. 200 kilométer távolságból vezéreltem a mobiltelefonomról.“

Vámosi Flórián

A VCSE Távvezérelt Csillagvizsgálója is közölt egy képet a 1994 PC1-ről, melyet összesen 13 észlelő képéből illesztettek össze. A képen a kisbolygó mozgása kissé hullámzó. Ez nem valós effektus, a kisbolygó ellipszis alakú pályán mozog a Naprendszerben, aminek égi vetülete egy egyenes kellett volna, hogy legyen egy-egy éjszaka folyamán. A földi légkör azonban nyugtalan, heves légköri mozgások vannak benne, főleg a földfelszíntől nagyobb távolságokban – írták az egyesült oldalán.

VCSE/Csizmadia Szilárd

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!