Tetszett a cikk?

Látszólag a névjegyek között szereplő számok egyikéről jön a hívás, majd felvéve fenyegető üzenet érkezik.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Borys Budka, az ellenzéki Polgári Platform frakcióvezetője a felesége telefonjáról kapott hívást pénteken. Egy ismeretlen női hang azt mondta: a felesége meghalt. Pár perc múlva az asszonyt hívták a férje számáról, és ugyanaz a nő azt közölte, hogy a férje nem él. Szerencsére egymás mellett ültek, és semmi bajuk nem volt.

Ezt hívják spoofingnak. Valaki elrabolja egy telefon identitását, és hívásai arról a számról jelennek meg. Egyelőre csak feltételezni lehet, hogy ez összefügg a Pegasus kémszoftver illegális használatával. Az izraeli program megvásárlását a lengyel kormány rövid tagadás után elismerte, de hangsúlyozta, hogy csak bűnözők és terroristák ellen használták. Az, hogy politikusokat figyeltek volna meg, az illetékes miniszterek szerint – a kanadai Citizen Lab szakértőinek egyértelmű mérései ellenére – „műbalhé”, „ellenzéki hisztéria”.

Az elmúlt két hétben több ellenzéki személyiség és családtagja találkozott a jelenséggel. Egy oknyomozó újságírót látszólag egy állami hatóság, a Központi Korrupcióellenes Iroda tájékoztató vonaláról hívtak, majd amikor felvette, ezt hallotta: hazaáruló, megdöglesz! Egy másik ellenzéki párt képviselőnője saját pártelnöke számáról hallott gyalázkodást és fenyegetést, a pártelnök pedig a képviselőnőéről.

Egy kormánykritikus ügyvéd lányának és egy szenátor ügyvéd feleségének a telefonjáról több kórház és rendőrörs kapott bombafenyegetést, ami természetesen kellemetlen helyzetbe hozta a készülékek erről mit sem sejtő, ártatlan tulajdonosait.

A tettesekről semmit se tudni. Az érintettek felháborodtak, feljelentéseket tesznek, de kérdés, kiderül-e valami. A szejmben kezd kialakulni egy ellenzéki összefogás, hogy vizsgálóbizottságot alakítsanak a Pegasus-ügyről, már csak azért is, mert az Állami Számvevőszék ottani megfelelője szerint a vásárlás szabálytalanul, másra szánt pénzből történt. Végül 1-2 szavazaton múlhat majd, hogy a vizsgálat megvalósul-e. De a kormánynak még akkor is rengeteg lehetősége van a bizottságot megbénítani, ha lesz ilyen. Azt pedig egyelőre semmi se bizonyítja, hogy a csak az ellenzék körébe tartozó embereket sújtó hamis telefonhívások mögött is állami szerv állna.

Borítóképünkön Donald Tusk mellett Borys Budka.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!