Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Nem veszélyezteti a Nemzetközi Űrállomást az orosz–ukrán konfliktus

Egy volt amerikai tisztségviselő szerint a Nemzetközi Űrállomást korábban nagyrészt sikerült elszigetelni a politikai viszályoktól.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Nem veszélyezteti a Nemzetközi Űrállomást az orosz–ukrán konfliktus

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén jelenleg négy amerikai, két orosz és egy európai űrhajós él és dolgozik. Emiatt, egész pontosan az orosz-ukrán konfliktus miatt viszont felmerült, hogy meddig tartható fent a békés hangulat az ISS fedélzetén. Scott Pace, egy volt amerikai tisztviselő szerint nem kell attól tartani, hogy a helyzet a világűrben (is) eszkalálódik.

Pace, aki Donald Trump elnöksége idején a Fehér Ház űrtanácsának ügyvezetője volt az Associated Pressnek úgy nyilatkozott, hogy az űrállomást nagyrészt sikerült elszigetelni a politikai viszálykodástól. A szakember szerint elképzelhető egy olyan szakítás Oroszországgal, ami veszélyeztetné az ISS-t, de ez a diplomáciai kapcsolatok megszakítását jelentené.

Roszkoszmosz

„Ez egy utolsó lehetőség lenne, aminek nem látom esélyét. Akkor fordulhatna elő, ha szélesebb katonai összecsapásra kerülne sor” – mondta szerdán Pace, aki azután beszélt minderről, hogy Joe Biden újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben a kelet-ukrajnai szeparatista területek elismerése miatt.

A Nemzetközi Űrállomás egyik modulját az orosz Roszkoszmosz űrügynökség, míg a másikat a NASA, valamint kanadai, japán és európai szakemberek üzemeltetik. A navigációt és a manőverezést az ISS fedélzetén az oroszok irányítják.

Az amerikai kongresszus korábban kivette az ISS-t az oroszok elleni szankciók alól. A NASA űrhajósait egészen a közelmúltig a Roszkoszmosz segített az űrállomás fedélzetére juttatni. Bár az utóbbi időben nőtt a feszültség az Egyesült Államok és Oroszország között, a munka nagyrészt zökkenőmentes volt az ISS fedélzetén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.