szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy volt amerikai tisztségviselő szerint a Nemzetközi Űrállomást korábban nagyrészt sikerült elszigetelni a politikai viszályoktól.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén jelenleg négy amerikai, két orosz és egy európai űrhajós él és dolgozik. Emiatt, egész pontosan az orosz-ukrán konfliktus miatt viszont felmerült, hogy meddig tartható fent a békés hangulat az ISS fedélzetén. Scott Pace, egy volt amerikai tisztviselő szerint nem kell attól tartani, hogy a helyzet a világűrben (is) eszkalálódik.

Pace, aki Donald Trump elnöksége idején a Fehér Ház űrtanácsának ügyvezetője volt az Associated Pressnek úgy nyilatkozott, hogy az űrállomást nagyrészt sikerült elszigetelni a politikai viszálykodástól. A szakember szerint elképzelhető egy olyan szakítás Oroszországgal, ami veszélyeztetné az ISS-t, de ez a diplomáciai kapcsolatok megszakítását jelentené.

Roszkoszmosz

„Ez egy utolsó lehetőség lenne, aminek nem látom esélyét. Akkor fordulhatna elő, ha szélesebb katonai összecsapásra kerülne sor” – mondta szerdán Pace, aki azután beszélt minderről, hogy Joe Biden újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben a kelet-ukrajnai szeparatista területek elismerése miatt.

A Nemzetközi Űrállomás egyik modulját az orosz Roszkoszmosz űrügynökség, míg a másikat a NASA, valamint kanadai, japán és európai szakemberek üzemeltetik. A navigációt és a manőverezést az ISS fedélzetén az oroszok irányítják.

Az amerikai kongresszus korábban kivette az ISS-t az oroszok elleni szankciók alól. A NASA űrhajósait egészen a közelmúltig a Roszkoszmosz segített az űrállomás fedélzetére juttatni. Bár az utóbbi időben nőtt a feszültség az Egyesült Államok és Oroszország között, a munka nagyrészt zökkenőmentes volt az ISS fedélzetén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!