szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Global Witness jelentése szerint ha valaki klímaszkeptikus, annak egy idő után egyre durvább álhíreket és összeesküvés-elméleteket ajánl a Facebook.

A Facebook a klímaszeptikusokat az egyre szélsőségesebb álhírek, valamint az összeesküvés-elméletek hívőinek csoportja felé tereli – derült ki a Global Witness nemzetközi emberi jogi szervezet szerdán közzétett jelentéséből. A szakemberek megállapítása szerint a közösségi oldal algoritmusa inkább felerősítette a kételyeket, mintsem a megbízható információk felé terelte volna a felhasználókat – írja a BBC. A cég ugyanakkor azt állítja, hogy a rendszert a félretájékoztatás csökkentésére tervezte.

A szakemberek két profilt hoztak létre – a klímaszkeptikus Jane-t, valamint Johnt, aki megbízható tudományos szervezeteket követtek. Ezután arra voltak kíváncsiak, milyen tartalmakat ajánl nekik a Facebook. Jane esetében hamarosan olyan tartalmakkal találkoztak, amelyek tagadták, hogy az ember lenne az oka a klímaváltozásnak. Ezek között voltak azok az oldalak is, amelyek az egész problémát hoaxnak állítják be, és amelyek támadják a helyzet enyhítésével kapcsolatos döntéseket.

A szervezet szerint olyan bejegyzések is feltűntek Jane hírfolyamában, amelyek szerint a zöld mozgalmak valójában rabszolgasorba akarják hajtani az emberiséget, az ENSZ-t pedig még Tapsi Hapsinál is kevésbé hiteles szervezetnek állították be.

Facebook

A kutatók Jane profiljával kezdésként lájkoltak egy, az éghajlatváltozással kapcsolatos álhíreket terjesztő oldalt, majd ezt még kétszer megismételték – mindkét esetben olyan oldalakkal, amelyeknek legalább 14 ezer követője van. Az egyik ilyen az I Love Carbon Dioxide nevű Facebook-oldal volt, egy olyan oldal, amelynek bejegyzései a valós és az álinformációkat gyúrják egybe.

Facebook

Al Gore, az Egyesült Államok korábbi alelnöke 2009-ben a klímatudósokat idézve azt mondta, 75 százalékos esély van arra, hogy a következő 5-7 éven belül a teljes északi-sarki jégtakaró a nyári hónapok egy részében elolvad majd. Bár ez már önmagában is a kutatók megállapításainak egy félreértelmezése volt, Gore sosem mondott újabb és újabb időpontokat a következő években, mint ahogy azt a fenti bejegyzés sugallja. Eközben az oldal egy másik bejegyzése rávilágított az elektromos autókkal kapcsolatos problémákra, ugyanakkor az éghajlatváltozást nem valós problémának állította be.

Facebook

A szakemberek a következő két hónapban azt találták, hogy Jane-nek egyre több és súlyosabb álhírt kezdett el tálalni a Facebook. Az ajánlott oldalak közül csak egy olyat találtak, ahol nem volt a klímaváltozást tagadó tartalom. További probléma, hogy az oldalak és bejegyzések kétharmadánál nem volt olyan címke, ami jelezte volna a felhasználónak, hogy álhírrel van dolga.

Jane-nel ellentétben John profiljával egy megbízható szervezetet, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének oldalát követték be először. A másik profillal ellentétben John hírfolyamában megbízható, tudományosan megalapozott tartalmak jelentek meg. Jane-nél ehhez képest egyre komolyabb összeesküvés-elméletek bukkantak fel, például a chemtraillel kapcsolatban.

A Meta szóvivője a BBC-nek úgy nyilatkozott, egyre több hamis tartalmat jelölnek meg a Facebookon, a rendszert pedig úgy találták ki, hogy az a hiteles információk felé terelje a felhasználókat. Ugyanakkor a szakemberek szerint csupán a problémás tartalmak 10 százalékát jelölte meg eddig a Facebook.

A vállalat korábban 1 millió dolláros – 329 millió forintos – támogatási programot indított az éghajlatváltozás ellen küzdő szervezetek számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!