szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Stanford Egyetem mérnökei egy, az eddigieknél hatékonyabb napelemet készítettek, ám még ez is messze van a tökéletestől.

A napelemek egyik legnagyobb hátránya – és a velük szemben leggyakrabban elhangzó kritika –, hogy napsütés nélkül nem képesek áramot termelni a panelek. Ezt a problémára találtak egy olyan megoldást az amerikai Stanford Egyetem mérnökei, ami az eddigi próbálkozásokhoz képest hatékonyabbnak tűnik.

Az Applied Physics Letters szaklapban megjelent publikáció szerint az általuk épített szerkezet képes arra, hogy éjszaka is termelje az áramot. Nappal hagyományos napelemként működnek a panelek, éjszaka azonban egy beépített termoelektromos generátor a panelek és a környezet közötti hőmérsékletkülönbség segítségével állít elő energiát – számolt be róla a The Daily Beast.

A dolog a gyakorlatban úgy működik, hogy a nappali hőt eltárolja a rendszer, majd sötétedés után leadja azt. Ennek egy részét fogja fel a generátor és egy speciális anyag.

Stanford University

Maga a technológia nem újdonság, korábban próbálkoztak már hasonlóval a szakemberek. A mostani megoldás viszont sokkal hatékonyabban generál áramot az eddigieknél, így egy lépéssel közelebb került ahhoz az elképzelés, hogy egy használható eszköz legyen belőle.

Ennek ellenére azért még közel sem tökéletes a technológia. Míg napközben a napelemek négyzetméterenként nagyjából 1000 W energiát képesek termelni, addig ugyanez éjszaka 50 mW-ra csökken, ami töredéke az egésznek. Ráadásul a tárolt hő gyorsan elillan, így csak rövid ideig lehet áramot termelni az egységgel. Az eddigi hasonló fejlesztések viszont ennekna töredékét tudták csak előállítani a hőenergiából.

A britek naperőművet telepítenének az űrbe

A brit kormány minden ötletet bevet, hogy csökkentse a szigetország károsanyag-kibocsátását. E törekvések egyike egy különleges erőmű megépítése, amelyet űrbéli körülmények közt működtetnének.

A technológiát valószínűleg ott lehet majd először hatékonyan használni, ahol valamilyen természetes hőforrás is található, és ahol alacsony energiaigényű fogyasztókat kell kiszolgálni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!