szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szomszédos égitest, vagyis a Hold felszíne tele van kráterekkel, amiket a becsapódó űrsziklák vájtak ki. Az egyik különösen érdekes.

A NASA Goddard Űrközpontját azért is érdemes követni a közösségi médiában, mert elég gyakran osztanak meg tudományos magyarázatokat. Nemrég például a Holddal kapcsolatban mutattak be egy érdekes jelenséget, pontosabban egy krátert, ami egy fánkra hasonlít:

A témában kiadott beszámoló szerint a Hold felszínét korábban sokszor „bombázták” aszteroidák, amik becsapódáskor krátereket hoztak létre. Ezek eredménye lehet a Bell E nevű is, ami a NASA szerint egy hibrid képződmény, és ennek éppen az alakja az oka. A Bell E másik érdekessége, hogy az a nagyobb Bell-kráteren belül helyezkedik el.

A kutatók hosszabb ideje vizsgálják, pontosan milyen folyamatok vezetnek oda, hogy a Bell E-hez hasonló, vagyis koncentrikus szerkezetű kráterek jöjjenek létre. A lehetséges elméletek egyike, hogy a fánkkráterek a Hold azon régióiban képződtek, ahol korábban erőteljes vulkanikus tevékenység zajlott, a felszín alatt pedig magma folyt. A kutatók szerint végső soron ennek felbukkanása eredményezhette az ilyen szerkezeteket is, amikor a becsapódó űrszikla után a magma elkezdett felfelé nyomulni.

A Bell E kráter
NASA/GSFC/Arizona State University

A szakértők egy másik elméletet is számításba vettek, de azt hamar elvetették. Azt feltételezték ugyanis, hogy két aszteroida is ugyanoda csapódott be, csak a második néhány méterrel arrébb, és ez okozta a fánkszerű formát. Ez az elmélet viszont téves, legalább két okból: a fánkkráterek nagyjából ugyanolyan idősek (vagyis a keletkezésük egy jól behatárolható időszakra tehető), ráadásul mind a Hold bizonyos régióiban helyezkedik el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!