szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két galaxis látványos ütközésével, illetve az azt eredményező háromszög formával bővítette a kutatók fotóalbumát a Hubble űrteleszkóp.

Akár egy hatalmas elakadásjelzőnek is tűnhetne az a forma, amit két galaxis frontális ütközése váltott ki. A páratlan felvételt a Hubble űrteleszkóp készítette.

A kozmikus „baleset” részesei az NGC 2445 nevű spirálgalaxis, amely jobb oldalt látható, és a kevésbé fényesebb NGC 2444. Ez utóbbi a kép bal részén foglal helyet. A csillagászok azt feltételezik, hogy a galaxisok áthaladtak egymáson, e folyamat pedig látványos végeredményt produkált. Az űrbéli háromszög kialakulásában ugyanakkor nagy szerepe van annak is, hogy az NGC 2444 gázt von el „partnerétől”.

A kutatók becslései szerint a galaxisokban megtalálható csillagok 50 és 100 millió évvel ezelőtt születtek. Ezek azonban hátra maradnak, aminek az oka az, hogy az NGC 2445 lassan távolodik az NGC 2444-től. Ebben 1–2 millió évnél nem idősebb csillagok találhatók. A képen kék színnel jelöltek csillagcsoportok, míg a rózsaszínű foltok óriási, fiatal csillaghalmazok, amelyeket még mindig por és gáz borít.

A NASA szerint a két galaxis közül az NGC 2445 tekinthető inkább eseménydúsnak, de ez nem jelenti azt, hogy párja sértetlenül megúszta volna a találkozást: a gravitációs „harc” az NGC 2444-et egészen furcsa alakúra nyújtotta. A galaxis azért is halványabb, mert már nem születnek benne új csillagok, ugyanis elvesztette az ehhez szükséges gázt.

A kölcsönhatásban lévő galaxispárt Arp 143-nak nevezik a kutatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!