szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A támadás nem járt sikerrel, mert a Microsoft és az ESET visszaverte azt. A szakértők szerint a művelet ugyanahhoz a csoporthoz köthető, amely már korábban végrehajtott egy ilyen akciót.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Ukrán tisztviselők azt állítják, hogy meghiúsítottak egy kibertámadást, amelyet orosz hackerek indítottak az ország egyik villamosenergia-hálózatát működtető cég ellen. A vállalat nevét nem közölték, csupán annyit tudni, hogy a társaság egy sűrűn lakott területet lát el villamosenergiával – írta meg az Engadget.

A múlt héten indított támadást az ukrán hálózati vészhelyzeteket elhárító csoport, a CERT-UA azonosította. Szerintük orosz hackerek állnak az akció mögött, akik megpróbáltak hozzáférést szerezni az infrastruktúrát fenntartó rendszerekhez, és ott fájlokat kitörölni. Ha a támadás sikeres lett volna, úgy a tisztviselők szerint a szolgáltató nem tudott volna villamosenergiát biztosítani.

Oroszországot korábban többször is megvádolták azzal, hogy kibertámadásokat indított Ukrajna áramhálózata ellen, de az országban zajló háború alatt még nem regisztráltak ilyen eseményeket – a mostani volt tehát az első próbálkozás a 2014-es és a 2015-ös incidensek óta. Akkor Kijev egyes lakosai áram nélkül maradtak.

Biden népirtásnak tartja az ukrán civilek elleni támadásokat, Zelenszkij kérdésekkel bombáz - percről percre a háborúról

Az ukrán elnök szerint órák kérdése és húszezerre nő az orosz áldozatok száma Ukrajnában. Zelenszkij azt is mondta: amíg az EU nem hoz sokkal keményebb szankciókat Moszkvával szemben, addig nem lesz egyezség. Joe Biden amerikai elnök közben népirtásnak nevezte az ukrán civilek elleni támadásokat. Percről percre hírfolyamunk a háborúról.

Az ukrán tisztviselők mindkét esetben a „Sandworm” nevű, az orosz katonai hírszerzéshez (GRU) köthető hackercsoportot tették felelőssé, és úgy vélik, hogy a mostani támadások is őhozzájuk kapcsolhatók. Ezt az elméletet osztja a kiberbiztonsággal foglalkozó ESET is, amely a Microsofttal együtt hárította el a hackerek újabb próbálkozását. A kiberszakértők úgy vélekedtek, hogy a Sandworm egy jól bevált kártevő, az Industroyer egy új változatát vette igénybe a támadáshoz. Ez az a program, ami 2015 végén már sikerrel leállította az elektromos hálózatot Ukrajnában.

Viktor Zhora kormányszóvivő szerint a támadók ugyan hozzáférést szereztek néhány rendszerhez, és fennakadásokat okoztak az egyik áramszolgáltató működésében, de a támadást még azelőtt visszaverték, hogy a lakosság áram nélkül maradt volna.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!