szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz hadsereg vezérőrnagya üzent az ukránoknak: Kijev lesz a célpont, ha oroszországi szabotázsakciókat tapasztalnak. Az Európai Unió Tanácsa közben további 500 millió euróval, összesen 1,5 milliárd euróra egészítette ki az Ukrajnának nyújtott támogatását. Zelenszkij is közölt egy listát, milyen fegyvereket kér a nyugati országoktól. A szerdai nap eseményei egy helyen.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Az ENSZ szerint élelmezési, energetikai és pénzügyi válság fenyegeti a szegényebb országokat az ukrajnai háború miatt

Oroszország a világ egyik legnagyobb gáz- és kőolajexportőre, ezenkívül Oroszország és Ukrajna jelentős gabonatermelő, együttesen a globális export harmadát adja. A nyersanyagok rekordokat döngető világpiaci árának az importra szoruló országok látják kárát.

"A háború felpörgeti a hármas - élelmezési, energetikai és pénzügyi - válságot, amely a világ legkiszolgáltatottabb népeit, országait és gazdaságait sújtja" - emelte ki az ENSZ-főtitkár a sajtótájékoztatón, amelyen az Ukrajna elleni, február 24-i orosz támadás után létrehozott válságkezelő munkacsoport jelentését ismertette. "Mostanra igazi viharral vagyunk kénytelenek szembesülni, amely számos fejlődő ország gazdaságának romba döntésével fenyeget" - fogalmazott az ENSZ főtitkára.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Zelenszkij benyújtott egy listát, milyen fegyverekre van szüksége

Felsorolta azokat a fegyverzeteket, amelyekre szerinte Ukrajnának sürgősen szüksége van a Nyugattól a védekezéshez.

Csehország újra megnyitotta nagykövetségét Kijevben

Visszatértek a cseh diplomaták az ukrán fővárosba.

A cseh zászló ismét lobog Kijevben, a cseh diplomaták visszatértek

Ez is egyike azon lépéseknek, amelyekkel Csehország szeretné kifejezni Ukrajna támogatását - jelezte a külügyi tárca.

Ciprus visszavonta húsz orosz állampolgárságát

Putyin-közeli orosz oligarchákról és családtagjaikról van szó, akik korábban ciprusi aranyútlevelet vagy aranyvízumot vásároltak.

Visszavonták húsz aranyvízumos orosz ciprusi állampolgárságát

Aranyútlevél-programban állampolgárságot szerzett orosz oligarchákról és családtagjaikról van szó, akiket érintenek az ukrajnai háborút követő szankciók.

Szorosabbra fűzné a NATO és Oroszország közötti kapcsolatot Marine le Pen

Egy sajtótájékoztatón beszélt erről a francia elnökválasztás versenyben maradt szélsőjobbos jelöltje.

Szorosabb NATO-orosz kapcsolatokra vágyik Marine le Pen

Szoros volt a francia elnökválasztás első fordulója, és szorosnak ígérkezik a második is. Döntő lehet, kire szavaznak az első körben meglepően jól szereplő, Jean-Luc Mélenchon hívei. Ő azt kérte tőlük, ne támogassák a szélsőjobboldali Le Pent, de nem mondta, hogy voksoljanak Macronra.

Moszkva mostantól minden NATO-fegyverszállítmányt célpontnak tekint

Az orosz külügyminiszter-helyettes beszélt arról, hogy minden olyan kísérletet, amely a különleges katonai műveletek lassítására irányul, megakadályoznak. Ennek kapcsán megemlítette, hogy Oroszország legitim katonai célpontnak tekinti ukrán területen az Egyesült Államok és a NATO fegyverszállítmányait.

Szergej Rjabkov szerint azzal, hogy „Washington feltétel nélkül támogatja a kijevi rezsim harcias törekvéseit azzal, hogy modern fegyverek tömegével pumpálja fel, értelmetlennek tűnik minden teljes körű kapcsolatfelvétel az Egyesült Államok kormányával az Ukrajna körüli helyzet ügyében”.

Mennyit érnek a mostani Oroszország elleni szankciók?

Putyinék előre készültek, így évekig is kibírhatja a szankciókat az orosz gazdaság

Bár a háború kitörésekor óriásit gyengült a rubel és a szankciók hatására akár kétszámjegyű is lehet az idei visszaesés a GDP-ben, azt nem lehet mondani, hogy a Nyugat térde kényszerítette volna az orosz gazdaságot. Ebben szerepe lehetett annak, hogy Moszkva a gazdaságban is tudatosan készült a háborúra.

Lezárja az orosz olajüzleteit a világ legnagyobb független kereskedője

Az 1966-ban alakult, genfi székhelyű Vitol Group egy svájci–holland cég, amely kőolaj és kőolajtermékek kereskedelmére szakosodott. A Trafigura, a Glencore és a Gunvor mellett ez a világ egyik legnagyobb szénhidrogén-kereskedője.

A Vitol képviselőjét idézve azt írta a Bloomberg, hogy az orosz olaj kereskedelme jelentősen visszaesik a második negyedévben, mivel a szerződéses kötelezettségek csökkennek, és ha nem következik be fordulat, a társaság várhatóan az év végére beszünteti az orosz eredetű kőolaj és kőolajtermékek kereskedelmét.

A Shell március elején jelentette be, hogy az Ukrajna elleni orosz háború miatt leállítja az orosz olaj minden azonnali (spot) vásárlását, fokozatosan megszünteti részvételét az összes orosz szénhidrogén-projektben, beleértve az olajat, az olajtermékeket, a gázt és a cseppfolyósított földgázt (LNG), illetve bezárja oroszországi benzinkútjait, és nem gyárt többé repülőgép-üzemanyagot és kenőanyagokat az országban.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!