szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új kutatás bizonyítja az állatok elvont gondolkodásra való képességét. Máshogyan reagálnak ugyanis a napos csibék egy esemény várható, illetve meglepő kimenetelére.

Míg az emberek a nyelv által számtalan elvont gondolatot képesek megragadni, például egy számmal, a nullával is képesek kifejezni a semmit vagy a dolgok hiányát, kérdés, hogy ezek a képességek más fajoknál is jelen vannak-e. Az élelem vagy a ragadozók jelenléte létfontosságú az állatok számára, így egyértelmű, hogy képesek ezeket számontartani. Az viszont nem ismert, hogy az állatok képesek-e kifejezetten valaminek a hiányát leképezni az elméjükben.

Egy nemzetközi kutatócsoport friss eredményei azt sugallják, hogy az állatok képesek a hiányt leképezni az elméjükben: az eLife folyóiratban nemrégiben publikált tanulmányban kísérleti adatokkal támasztják alá, hogy a nyolcnapos csirkék képesek valaminek a hiányát számontartani.

A tanulmány vezető szerzője Szabó Eszter, a CEU Fejlődéslélektani Kutatóközpontjának munkatársaival négy kísérletet folytattak le: nyolcnapos csibéknek olyan helyzeteket mutattak be, amelyekben egy számukra fontos, bevésődött tárgy (amit a tojásból kikelve legelőször megláttak) jelenléte vagy hiánya volt várható.

A kutatók összehasonlították a csibék reakcióit ezeknek a helyzeteknek a várható vagy meglepő kimeneteleire, azaz megmérték, hogy milyen hosszan nézték ezeket az eseményeket, és melyik szemüket használták inkább az egyes esetekben.

A meglepő eseményekre mindkét esetben másként reagáltak a csibék, mint a várhatóakra, de az is befolyásolta a viselkedésüket, hogy mire számítottak eredetileg: a tárgy jelenlétére vagy hiányára. Amikor a csibék azt gondolhatták, hogy a tárgy nem lesz ott – mert láthatták, ahogy kiment –, de a tárgy varázslatos módon mégis megjelent egy paraván mögül, úgy reagáltak, mintha valami teljesen újat látnának.

Ez különösen a nőivarú csibéknél volt megfigyelhető: ők elsősorban a bal szemüket használták, amikor ezt a jelenetet figyelték. Ez egy jellemző viselkedés, ami gyakran megfigyelhető a csirkéknél, amikor olyasmit látnak, amit újdonságnak tartanak.

Az egyébként ismerős, sőt bevésődött tárgyat viszont csak akkor tarthatták valami újnak, ha előtte kifejezetten az rögzült bennük, hogy az ismerős tárgy nincs ott (azaz kódolták a hiányát), hiszen a váratlanul felbukkanó tárgy külsőre teljesen megegyezett a korábban látottal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!