szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A modern adatközpontok rengeteg energiát, és rendkívül bonyolult hűtést igényelnek, a természeti katasztrófák miatt pedig könnyen megsérülhetnek. Egy startup érdekes módon venné elejét ennek.

A Lonestar Data Holdings nevű amerikai startup különleges adatközpontokat alakítani a Holdon, amihez már le is foglaltak két rakétát. Ez utóbbiak vinnék az égitestre a központhoz szükséges berendezéseket.

A Tom’s hardware szerint az adatközpontok működtetése rendkívül költséges és kockázatos is, hiszen elképesztő energiát kell nekik biztosítani, a telepet pedig védeni. Ebbe beletartozik a szoftveres jellegű támadásoktól, de a természeti katasztrófáktól való védelem is.

A Lonestar Data Holdings ezt úgy orvosolná, hogy egy tervezett adatraktárukat nem a Földön, hanem a Holdon alakítanák ki. Azért ott, mert az égitesten nincsenek se tornádók, se földrengések, se tüzek, se árvizek. Ugyanakkor a meteorbecsapódás okozta „bombázás” nagyon is valós kockázat. Egyes becslések szerint a Hold felszínére naponta körülbelül 1,4 tonnányi űrszikla esik. Azt még nem tudni, hogy a Lonestar ezt a gondot miként hárítaná el.

Azt viszont igen, hogy a tervezett adatközpont egy valóságos hálózatként működne, internetes hozzáféréssel. A szükséges energiát pedig atomenergia, illetve kis atomreaktorok révén biztosítanák. A startup ehhez a hélium-3 nevű izotópot használná, mert abból rengeteg van a Holdon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!