szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eljön majd az idő, amikor az emberek már olyan fejlett eszközöket használhatnak, amiket ma még elképzelni sem tudunk. Ehhez viszont időre van szükség, és most már azt is sejteni, nagyjából mennyire.

Az emberi fajnak még nagyjából 350 évre van szüksége ahhoz, hogy úgynevezett 1-es típusú civilizációvá váljon, és ezáltal hasznosítani tudja a központi csillag, vagyis a Nap teljes erejét – írta meg az Interesting Engineering arra a tanulmányra hivatkozva, amely az ArXiv tudományos gyűjtőoldalon jelent meg. A külső szakértők által még el nem bírált tanulmány szerzői azt vizsgálják, hogy az emberiség mikor válhat sokkal fejlettebbé.

A számítás alapját az úgynevezett Kardashev-skála jelenti. Ez a civilizációk technológiai fejlettségének mérőeszköze, amelyet Nyikolaj Kardasev szovjet csillagász dolgozott ki 1964-ben. A skála elméleti szinten rangsorolja a különféle civilizációkat:

az 1-es típusú az, amelyik a bolygójának minden erőforrását uralja, a 2-es, amelyik a csillagának és a bolygórendszerének, míg a 3-as a galaxisának erőforrásait.

Egy tudóscsoport most az emberiség három fő energiaforrását vizsgálta: a fosszilis tüzelőanyagokat, a nukleáris energiát és a megújuló energiát. Ezután elemezték az egyes energiaforrás-típusok fizikai korlátait, majd pedig kiszámolták, hogy az emberiség ezt az ütemet tartva valóban eljuthat az 1-es kategóriába. Ez az út azonban hosszú, és a célt legalább 2371-ig nem fogjuk elérni.

A témával korábban sokat foglalkozott Carl Edward Sagan amerikai csillagász, planetológus, asztrobiológus, a Cornell Egyetem csillagászati és űrtudományi tanszékének egykori professzora is. Ő akkoriban, évtizedekkel korábban úgy vélte, hogy az emberiség 0,73 ponton állhat a skálán. Azóta persze történt néhány felfedezés, így az eredményünk is sokat javult. Ahogy ugyanakkor a kritikusok is rámutattak: mindezek továbbra is csak becslések, amik ráadásul nem veszik figyelembe a külső tényezőket, amik lassíthatják a folyamatot.

Egyes tudósok úgy vélik, hogy 3-as típusú civilizációk már most is létezhetnek. A Leideni Egyetem egyik kutatócsoportja például infravörös jelek után kutat a kozmoszban. Ezek alapján úgynevezett Dyson-gömböket tudnának azonosítani, amik a feltételezések szerint a csillagok energiáját hasznosítani képes hatalmas gépek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!