szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2022-es esztendő is tartogat néhány látványos csillagászati eseményt, az egyiket a világ több pontján már holnap láthatják.

Részleges napfogyatkozás lesz a héten, április 30-án, ami egyben az év első ilyen csillagászati eseménye is – hívta fel rá a figyelmet a NASA. A részleges napfogyatkozás során a napkorong teljes egészében nem tűnik el, egyes részei láthatóak maradnak.

Az április 30-án, vagyis szombaton kezdődő napfogyatkozás az Antarktisz, Dél-Amerika, valamint a Csendes- és az Atlanti-óceán egyes részein lesz látható – hazánkból nem.

A weben elérhető közvetítések ugyanakkor lehetőséget adnak rá, hogy az érdeklődők élőben kövessék az eseményt, például az alább beágyazott youtube-os élő videóban.

A NASA szerint a szombati napfogyatkozás csúcspontján a Nap nagyjából 65 százalékát fogja eltakarni a Hold. A részleges napfogyatkozás előnye, hogy hosszabb ideig tart, mint a teljes napfogyatkozás, így az érdeklődők tovább élvezhetik azt. Egyébként az első teljes napfogyatkozásra sem kell már sokat várni: az 2023 áprilisában következik be.

A napfogyatkozásnak négyféle típusát ismerni: teljes napfogyatkozás, részleges napfogyatkozás, gyűrűs, illetve hibrid napfogyatkozás. A gyűrűs napfogyatkozások még ritkábbak, és a részleges napfogyatkozás egyfajta alternatívájának tekinthetők. A napfogyatkozások száma változó, de évente általában kettőt-ötöt lehet megfigyelni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!