szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakemberek szerint jó állapotban van az a férfi, akit nemrég kórházba szállítottak, mert majomhimlővel fertőződött meg.

A múlt hét során két újabb majomhimlővel fertőződött beteget találtak az Egyesült Királyságban, így egy hét leforgása alatt már a harmadik ilyen megbetegedésről számoltak be az ottani szakemberek. Most egy újabb fertőzöttet azonosítottak, ezúttal azonban az Egyesült Államokban.

Az USA Today beszámolója szerint a massachusettsi szakemberek szerdán erősítették meg, hogy egy majomhimlővel fertőződött beteget találtak az Egyesült Államokban, ami az első ilyen regisztrált eset az idei évben.

Az érintett egy felnőtt férfi, aki nemrég járt Kanadában. Bár jó állapotban van, a további vizsgálatok és a karantén miatt kórházba szállították. A szakemberek jelenleg azon dolgoznak, hogy azonosítsák, kikkel kerülhetett kapcsolatba a beteg, de úgy vélik, a megbetegedés egyelőre nem jelent veszélyt a lakosságra.

Ahogy arról korábban már írtunk, a majomhimlő egy ritka vírusos megbetegedés, ami az influenzához hasonló tüneteket, valamint megduzzadt nyirokcsomókat eredményez. A legtöbb betegnél enyhe tünetekkel zajlik le a betegség, ám halálos kimenetelű is lehet, különösen a fiatalok körében, míg másoknál súlyos tünetek jelentkezhetnek. A fertőzés 2-4 hétig tarthat.

Szerencsére a vírus nem tud könnyen terjedni. A tisztviselők szerint a betegség testnedvekkel, a majomhimlő okozta fekélyekkel, valamint légi úton is terjedhet, ha az illető sokáig van kitéve a vírusnak.

A majomhimlő a vírusok ugyanazon csoportjából származik, mint a himlő. Az első beteget még 1970-ben, a Kongói Demokratikus Köztársaságban regisztrálták.

Bill Gates: Új világjárvány közeleg

Két szörnyetegnek igyekezett megfelelni az élete során Ghislaine Maxwell: apjának, Robert Maxwellnek és pedofil szeretőjének-barátjának, Jeffrey Epsteinnek. Az utóbbi szexuális étvágyának kiszolgálásáért hosszú börtön fenyegeti, és András herceg is bajban van miatta.

Bizonyítottan hatékony kezelés egyelőre nem áll rendelkezésre, a fertőzés esélye azonban csökkenthető például a betegek izolálásával, vagy a vírust hordozó állatokkal – majmok, rágcsálók – való érintkezés elkerülésével.

Az Egyesült Államokban 2003-ban volt utoljára majomhimlőjárvány: akkor hat államban 47 beteget találtak. A betegség akkor az importált afrikai rágcsálókról terjedt át a prérikutyákra. 2021-ben két olyan eset volt Amerikában, amelynél a betegek a fertőződést megelőzően Nigériában jártak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!