Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Az űreszköz egy újabb lehetőség, amivel a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) lehet juttatni űrhajósokat az Egyesült Államokból.
Miután szombat hajnalban sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáshoz a Boeing CST-100 Starliner nevű kísérleti űrkapszulája, két asztronauta, Bob Hines és Kjell Lindgren kinyitották az eszköz ajtaját, és beléptek, pontosabban: fejjel beúsztak a szerkezetbe. A történelmi pillanatról a NASA videót adott ki:
Az űrkapszulában nem tartózkodott senki, csak egy bábu, Rosie, akit kék szkafanderbe öltöztettek. A „utas” fontos tudományos célt szolgál(t): a szakemberek rajta keresztül vizsgálták, milyen hatások érhetik a hús-vér asztronautákat, ha majd a szerkezetben az ISS-re mennek.
Az ISS-en most heten tartózkodnak. A csoporthoz mintegy 24 órányi utazást követően érkezett meg a Boeing kapszulája. Az indítás helye a floridai Cape Canaveral-i űrközpont volt; az űreszközt egy Atlas V típusú rakéta segítségével emelték a magasba, és mintegy 30 perc múlva már Föld körüli pályára állt. Pár éve, egy korábbi teszt során ekkor történt baj, és hiúsult meg a Starliner akkori menetpróbája. A szakértői elemzések szoftverhibára vezették vissza a történteket, de most nem fordult elő ilyesmi, így az újabb misszió egyben az első sikeres felbocsátási kísérlet is volt.
Nagyon meglepődtek a tudósok, amikor kinyitották a 300 millió kilométerről érkező űrkapszulát
A japán Hajabusza-2 űrszonda kapszulája 4,6 milliárd éves mintákkal tért vissza a Ryugu nevű aszteroidáról. A kutatók most ezeket vizsgálják, hogy kiderüljön, tényleg sikerült-e a misszió.
Mivel a SpaceX Crew Dragon kapszulája akkor már az ISS-nél volt, a Boeing eszközének érkezésével először fordult elő olyan, hogy a NASA két kereskedelmi partnerének űrkapszulája egyszer dokkol az űrbéli kutatólaboratóriumhoz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.