szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legkorszerűbb grafikus processzorokra kifejlesztett reaktorszimulációs programmal nyert nemzetközi nukleáris innovációs díjat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Természettudományi Karának kutatócsoportja.

Az atomreaktorok biztonságosabbá tételéhez járul hozzá jelentősen a BME Természettudományi Kar (BME TTK) Nukleáris Technikai Intézetének frissen díjazott fejlesztése, a szinte teljes pontosságú neutronfizikai számítást lehetővé tévő GUARDYAN számítógépes program.

Az atomreaktorokkal szemben folyamatos elvárás a magas biztonsági színvonalú működés, aminek egyik záloga, hogy a bennük lezajló folyamatok a legkorszerűbb informatikai eszközökkel nagy felbontásban leírhatók legyenek. Az Európai Atomenergia Közösség (EURATOM) Nukleáris Innovációs Díját 2022. kedden vette át Légrády Dávid, a BME TTK Nukleáris Technikai Intézet egyetemi docense, a programot fejlesztő kutatócsoport vezetője a lyoni FISA 2022 konferencián – közölte a BME.

Az intézet szerint egy évtizede még beláthatatlanul távolinak látszott az a számítási pontosság, amire a GUARDYAN kódja jelenleg képes:

a Pakson üzemelő blokkok egyikének rendszeresen, a reaktor indítása előtt rutinszerűen elvégzett időfüggő mérésének eredményeit reprodukálta teljes részletességgel és kiváló eredménnyel a magyar fejlesztésű program.

Ehhez figyelembe kellett venni a zónában elhelyezkedő mintegy 44 ezer üzemanyagpálcában lejátszódó kölcsönhatások sokéves történetét, a zóna valamennyi szerkezeti elemének minden apró részletét, a neutronfluxust mérő detektorok pontos elhelyezkedését, a hőmérsékleti viszonyokat és még számos egyéb tényezőt – szól az intézet magyarázata.

Paksi 4. blokk teljesítmény-eloszlása egy aszimmetrikus rúdejtési kísérlet elején, közepén és végén (szimuláció)
BME

A modellezéshez szükséges hatalmas számítási kapacitás előteremtésére az adott lehetőséget, hogy a neutronfizikai jelenségek, a neutronok anyagban történő terjedése analógiát mutat a fény terjedésével, azaz hasonló algoritmussal számítható, mint egy számítógépes játékban az élethűnek látszó digitális világ képe.

A EURATOM innovációs pályázatára érkezett újításokat független nemzetközi szakértői zsűri értékelte. A műegyetemi fejlesztés egy finn fejlesztéssel megosztva nyerte el a 3. díjat a reaktorbiztonsági kategóriában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!