szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Számos állati barátság köttetett már az állatvilágban, de ritkán látható kooperáció két faj között, ha élelemszerzésről van szó. A dél-afrikai szulák vajon tényleg a delfinekkel dolgoznak közösen az áldozat becserkészésén? A púpos bálnák pedig valóban összejátszanak társaikkal? A legújabb víz alatti kameráknak és drónfelvételeknek köszönhetően kiderült, hogy az óceánok mélyén és mellett lakók különleges együttműködéseket és technikákat sajátítottak el az évek alatt.

Miután Hawaii partjainál párosodtak, a púpos bálnák 3000 mérföldet utaznak azért, hogy Alaszka magasságában táplálékhoz jussanak. Hosszú útjuk végére érve már hat hónapja nem ettek, szóval gondolhatnánk, hogy ész nélkül, csak magukkal törődve vetik rá magukat legfőbb táplálékukra, az itteni vizekben élő világítórákokra. Ez azonban nem így van: a tudósok arra jöttek rá, hogy a bálnák egymással összefogva, különböző taktikákat alkalmazva mennek rá a krillekre.

A Betekintés az állati intelligenciába című sorozat drónfelvételein is jól látszik, hogy a bálnák V-alakban vadásznak a rákokra. A V csúcsán lévő bálna nagyra nyitja száját, és alaposan „fel is tankol” a krillekből, ám azok se vesznek kárba, amelyek épp hogy elkerülik a száját. Az általa keltett hullámok ugyanis a mögötte jobbról és balról érkező társak szájába sodorja az apró állatokat, majd ők is keltenek hullámokat, és így tovább. Mikor a bálnák krillek helyett a heringekre vadásznak, tulajdonképpen egy hálót létrehozva szerzik meg zsákmányukat. Mindezt úgy, hogy az egyikük a nagyjából 60 méter mélyen úszó heringraj alatt kezd el körözni, és fúvólyuka segítségével levegőbuborékok sorozatával bombázza meg azt. A spirálalakban felemelkedő buborékerdő a felszín felé sodorja a heringeket – egyenesen az ott várakozó többi bálna állkapcsai közé.

Viasat Nature

Dél-Afrika partjainál rengeteg fokföldi szula várja, hogy megetethesse éhező fiókáit. Az óceánban több milliárdnyi szardínia tart feléjük, de ezeket egyedül nem képesek kifogni. Az állatvilágban ezért egy igen ritka esemény történik: a madarak szövetségre lépnek egy emlősállattal, a delfinekkel. Mikor a delfinek egymással kommunikálva egy élőhálót alkotnak a szardíniaraj köré, hogy felfelé tereljék őket, a csapdába esett halak gömbszerű, folyamatosan áramló, változó formát vesznek fel, testfelületükről pedig visszaverődik a fény, ami megzavarja a vadászokat. Ilyen villódzás mellett képtelenség becélozni a prédát. De a szulák odafent figyelnek: mikor látják, hogy a delfinek akcióba lendülnek, ők is lecsapnak fentről és zuhanóbombázóként csapódnak be a vízbe, hogy felülről kapják el a vízfelszín felé terelt szardíniákat. A légicsapástól megzavarodott halak pedig megbontják a formációt – a villódzás alább hagy és a delfinek is lecsaphatnak.

A különleges együttműködéseket és a kialakult technikákat a Betekintés az állati intelligenciába című dokumentumfilm mutatja be június 12-én vasárnap 16:45-kor a Viasat Nature csatornán.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!