szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendszer sok esetben azt is képes volt megmondani, mennyire súlyos a beteg állapota.

„Jelenleg egyetlen más egyszerű és széles körben elérhető módszer sem képes ilyen pontossággal megjósolni az Alzheimer-kórt, így kutatásunk fontos előrelépést jelent” – így összegezte Eric Aboagye professzor annak a kutatásnak az eredményeit, mely egy régi/új algoritmus működését tesztelte neurológiai betegek, így Alzheimer-kórban szenvedők leletein. A részletekről az IFLScience adott hírt.

Ahogy a portál is írta, ahhoz, hogy az orvosok diagnosztizálni tudják ezt a betegséget, egy sor vizsgálatot kell elvégezniük. Ezeknek a tesztnek az elrendelése és feldolgozása azonban hetekig is eltarthat, amely tovább késleltetheti a páciens kezelését. (Az Alzheimer ellen nincs gyógymód, de a gyors diagnózis sokat segíthet az érintett állapotán.)

Húsz év kutatómunka után embereken is elkezdik vizsgálni az Alzheimer-kór elleni orrsprayt

A készítmény egy vakcinát takar, amely enyhítheti a betegség okozta problémákat, de a megelőzésben is segíthet. Két évtizedes kutatómunka eredménye ez.

A kutatók egy nem is annyira új gépi tanulási technológiát vizsgáltak meg alaposabban, és ezt is használták fel az agy strukturális jellemzőinek elemzésére. Még olyan területeket is át tudtak így nézni, amelyeket korábban nem hoztak összefüggésbe az Alzheimer-kórral. (Az algoritmust eredetileg a rákos daganatok osztályozására használták.)

Az agyról készült felvételeket előbb 115 régióra osztották, majd 660 különböző jellemzőt rendeltek hozzájuk. Az algoritmust ezután betanították arra, hogy felismerje a régiókban bekövetkező változásokat, és ezek alapján döntse el, hogy a páciens Alzheimer-kórban szenved-e. A gép összesen több mint 400 korai és késői stádiumú páciens leletét tekintette át, és az esetek 98 százalékában képes volt megmondani, hogy alzheimeres beteggel van dolga, vagy sem.

Más vizsgálatra vagy tesztre nem volt szükség.

Az IFLScience szerint a módszer ugyanúgy egy mágneses rezonancia képalkotásos (MRI) vizsgálatra épül, amely a legtöbb kórházban megtalálható. Az újdonság ezután következik: az eredményeket nem az ember, hanem az algoritmus futja át, és keres gyanús, az Alzheimerre utaló jeleket. Az eljárás állítólag azt is képes megmondani, hogy a páciens a betegség mely stádiumánál tart.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!