szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pompeji teknős halálát nem a Vezúv kitörése, hanem az azt megelőző földrengés okozta.

Újabb különleges leletre bukkantak a régészek Pompeji romjainál: egy teknősbéka maradványait találták meg. Az állat nem a Vezúv kitörésekor, hanem néhány évvel korábban pusztult el, egy földrengés után – ami talán már előjele lehetett a katasztrófának.

Az IFLScience beszámolója szerint a földrengés valamikor időszámításunk szerint 62-ben történhetett, vagyis nagyjából 17 évvel azelőtt, hogy kitört volna a Vezúv. Az állat 62 és 79 között pusztult el: a földrengés után elkezdték helyreállítani a házakat, ám az egyik összedőlt. Az épület ekkor üres volt, ami megmagyarázza, miért keresett épp ott menedéket a teknős. Az állatról ugyanis a régészeti feltárás során kiderült, hogy egy tojás is volt benne.

Egy kifejlett teknősnek általában 20 centiméteres a páncélja, ám a most megtalált állatnak csupán 14 centiméteres volt, amikor elpusztult. Ennek ellenére utódot várt: egyetlen tojást hordozott, amit halála előtt már nem tudott lerakni.

A szakemberek szerint a földrengés után évekig álltak összedőlve a házak, ami lehetővé tette, hogy a vadállatok elfoglalják azokat. A helyiek optimizmusát ugyanakkor jól mutatja, hogy a fürdőt már bővítették, vagyis arra számoltak, hogy a földrengés után újra tudják építeni a várost.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!