Gran Turismo csuklóra pattintva: teszten a Huawei új, EKG-s órája
Nyúzópróbán a kínai gyártó legfrissebb viselhető kütyüje, az elegáns külsejű, széles szolgáltatási körű és akár 2 hetes üzemidejű GT 3 Pro, mellyel akár normál telefonos beszélgetések is lebonyolíthatók.
Az amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt a Google ökoszisztémát elbukott Huawei már jó ideje nem szerepel az okostelefon eladási toplistákon, azonban a viselhető kütyük piacán továbbra is előkelő pozíciót foglal el. A Watch széria révén a szektort jó ideje uraló Apple és az olcsó fitnesz karkötőivel nagyot gurító bronzérmes Xiaomi közé beékelődő Huawei a legutóbbi negyedévben 4,6 millió ilyen terméket adott el.
Ez nem is csoda, hiszen mostanság szinte csak úgy záporoznak a Huawei csuklón viselhető kütyüjei, melyek közül mi most a legfrissebb okosórát, a hangulatában a kényelmesen sportos Gran Turismo autókra hajazó Watch GT 3 Prót mutatjuk be részletesen.
Hol a helye?
A Huawei smartwatch kínálatának csúcsán a tavaly nyáron debütált Watch 3 és 3 Pro tanyázik. 2021 őszén érkezett az alacsonyabb árkategóriában versenyző, némileg megvágott szolgáltatási körű és kétféle méretben kapható Watch GT 3, amit aztán idén tavasszal követett a kifejezetten futásra optimalizált és egyetlen méretben készülő Watch GT Runner.
Most pedig itt van, megérkezett az idei nyár újdonsága, a Watch GT 3 Pro, mely a Watch 3 Pro alá lett pozicionálva, és annak a 2020-as Watch GT 2 Prónak a közvetlen utódja, mely a 2019-es Watch GT 2-höz hasonlóan még mindig ott figyel a boltok polcain.
Jól mutat
A 43 milliméter átmérőjű GT 3 Pro elsősorban női csuklón mutat jól, az általunk is kipróbált 46 milliméteres verziót pedig inkább a férfiaknak szánja a gyártó. Maga a készülékház és a bal felső tekerőgomb titánból, az óralap karcmentes zafírüvegből, a hátlap nanokristályos kerámiából, a 22 milliméteres szabványos szíj pedig valódi bőrből készült.
Az anyagválasztásra tehát nem lehet panasz, mint ahogy a dizájn is meglehetősen szemrevalóra sikeredett. A szíj bármikor egyszerűen cserélhető, futáshoz és úszáshoz például érdemes inkább feltenni egy szilikonszíjat.
Méret és tömeg tekintetében a GT 3 Pro a szuperkarcsú és pillekönnyű GT Runner, illetve a mindent bele kategóriás vaskos 3 Pro közé ékelődik be. A szíjjal együtt 68 gramm tömegű újdonság viselése kényelmesnek mondható mind normál használat, mind sportolás közben, illetve akár alvásfigyeléshez is egész komfortosan használható a készülék.
Alul a GT Runnerről már ismerős új TruSeen 5.0+ szenzorcsomag található, mely a korábbi négy helyett immár nyolc érzékelővel gondoskodik a mérések pontosságáról.
Milyen a kijelzője?
A GT2 Próban lévőnél picit nagyobb, 1,43 colos átmérőjű AMOLED panel 466x466 pixeles felbontása remek képminőséget és nagy kontrasztot biztosít. A kijelző képe még erős napsütésben is jól látható, köszönhetően egyrészt az 1000 nites maximális fényerőnek, másrészt az automatikus fényerő-szabályozásnak.
Az AOD (Always On Display) funkció révén lehetőség van arra, hogy a pontos idő egyszerűsített formában, de folyamatosan megjelenjen a kijelzőn. Ez sajnos felére vágja meg az üzemidőt, illetve kár, hogy az AOD nem időzíthető, valamint annak is örülnénk, ha a beérkező üzenetek automatikusan fel tudnák ébreszteni a kijelzőt.
Hasznos extra, hogy az edzések alatt végig aktív lehet a kijelző, vagyis az aktuális tempó, pulzus és egyéb infók leolvasásához nem feltétlenül kell megejtenünk a már jól ismert csuklómozdulatot.
A képernyő természetesen érintésérzékeny, de az ízléses grafikájú felhasználói felület akár a bal felső kis tekerőgomb révén is egyszerűen kezelhető.
Sokat tud?
A HarmonyOS legfrissebb, 2.1-es verzióját futtató GT 3 Pro rácsos/listás menürendszerrel, könnyen áttekinthető kezelőfelülettel rendelkezik, mely minden körülmények mellett villámgyorsan, döccenés nélkül teszi a dolgát. Ez többek közt a remekül optimalizált egyedi operációs rendszernek köszönhető, ennek viszont az az ára, hogy a platform elég zárt.
A gyárilag feltelepített alkalmazások listája külsős appokkal csak limitált mennyiségben bővíthető, de szerencsére a főbb funkciók már alaphelyzetben biztosítottak. A beérkező üzenetekre előre definiált szövegekkel és emodzsikkal válaszolhatunk, de ha képet tartalmaznak, azt már nem jeleníti meg az óra.
A rezgőmotor közepes erősségű, a beépített mikrofonnak és hangszórónak köszönhetően Bluetooth kihangosítóként is funkcionálhat az óra. Vagyis a beszélgetések lebonyolításához nem feltétlenül kell elővenni a mobilt a zsebünkből, viszont kár, hogy a Messenger és egyéb hasonló szolgáltatások hanghívásaiban nem partner a technika.
A pulzusmérő igen pontos, olyannyira, hogy az óra által regisztrált érték általában csak 1-2 pulzusszám értékkel tér el a profi pulzusmérő öv által detektálttól. Ez a Huawei első EKG-s órája: a jobb alsó gombra 30 másodpercig kell rátenni az ujjunkat és máris elkészül a mérés. A tesztórán remekül működött az új funkció, a hivatalos európai engedélyeztetés azonban egyelőre még várat magára.
Egyéb funkciók
Bluetoothon keresztül nemcsak fülhallgatót, hanem többek közt pulzusmérő övet, sebesség/ütemérzékelőt és wattmérőt is csatlakoztathatunk az órához, és újdonság a szabadtüdős merülést támogató búvármód. Támogatott sportágból 100-nál is többet kapunk, ám ezek nem mindegyike van teljesen kidolgozva. A futás üzemmód értelemszerűen egészen kiváló, de például SUP-ozás közben nincs nyomvonal rögzítés, csak idő- és pulzusmérés.
A sportolás közben regisztrált értékek utólag magán az órán, illetve a párosított okostelefonon is kielemezhetők. Utóbbiban a Huawei Egészség alkalmazás van segítségünkre. Exportálásra háromféle formátumban van lehetőség, de a hivatalos Strava támogatás sajnos továbbra is csak ígéret. Utóbbi problémára a fizetős Health Sync jelent megoldást, mely keveset tud, de azt tapasztalataink szerint megbízhatóan teszi.
Fizetős/ingyenes óralapokat is a Huawei Egészségben tudunk beszerezni, mint ahogy a kedvenc zenéinket is ezzel az appal tudjuk az órára másolni, már amennyiben androidos a telefonunk, mert iOS-en ez a feature nem támogatott. Kár, hogy a másolás nem túl gyors, illetve, hogy a gyártó drágább óráitól eltérően ezúttal nem 16-32, hanem csak 4 GB szabad tárhelyet kapunk, melynek ráadásul alaphelyzetben körülbelül csak a fele szabad. Ez alól a 46 milliméteres óra titán csúcsverziója jelent kivételt, mely 32 GB flashmemóriát vonultat fel.
A telefon zenelejátszója egyszerűen távvezérelhető az óráról, arra viszont nincs lehetőség, hogy kedvenc Spotify zenéink közvetlenül az óráról szóljanak, vagyis például futás közben ehhez mindenképpen magunkkal vigyük a telefonunkat. A kétsávos, ötnormás GPS-vevő a teszt során gyorsan, pontosan, megbízhatóan tette a dolgát. NFC ugyan van a fedélzeten, de fizetésre mifelénk nem használható.
Az eSIM-re és/vagy wifire vágyóknak a 3 Prót kell választaniuk a GT 3 Pro helyett. Előbbiben ugyan 790 mAh-s, utóbbiban pedig csak 530 mAh-s akkumulátor található, azonban a szerényebb fogyasztás miatt a gyakorlatban a GT 3 Prónak hosszabb az üzemideje. Elegendő lehet csak 8-14 naponta rátenni a vezeték nélküli töltőre az órát, egy teljes töltés pedig körülbelül 1,5 óra alatt tudható le.
Konklúzió, árak
+: kiváló minőség, szemrevaló dizájn, gyönyörű kijelző, fürge működés, hosszú üzemidő. –: szoftveres limitáltság, hiányzó funkciók, lehetne kicsit olcsóbb. |
A Huawei Watch GT 3 Pro egy rendkívül elegáns megjelenésű okosóra, mely a könnyen cserélhető szíjaknak köszönhetően nemcsak öltönyhöz és farmerhez, hanem futószetthez is remekül passzol.
A méret és a tömeg jó irányban mozdult el, az üzemidő továbbra is verhetetlen, és a sportfunkciókat, illetve a kihangosítást is gyorsan meg lehet szeretni, ellenben szoftver fronton még mindig korlátokba ütközhet az esetleg túl sokat kívánó felhasználó.
Cikkünk írásakor a GT 3 Pro kiviteltől függően 140-200 ezer forintba kerül. A 3 Prót 140-190 ezer forint magasságában lehet hazavinni, a GT Runnerért pedig körülbelül 100 ezer forintot kérnek el.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.