Már a küszöbön áll a NASA Artemis I missziója, ami, bár embert nem juttat az űrbe, így is igen fontos mozzanatként értékelhető. Az első ilyen utazás ráadásul más okból is különleges: a feladatra kiválasztott rakéta, az SLS egy érdekes szállítmányt, egy kis laboratóriumot is elvisz magával. Ebben a cipősdoboznyi tárolóban élesztősejteket találni.
Mint a NASA közleménye is fogalmaz, az élesztősejtek bizonyos szempontból az emberi sejtekhez nagyon hasonlóan működnek, ezért könnyebb felmérni a rájuk gyakorolt káros hatásokat is. Ez esetben a mélyűri sugárzásra kell gondolni, amit behatóbban még nagyon nem sikerült elemeznie a NASA kutatóinak.
Az Artemis I és az említett tároló ebben jelent majd előrelépést.
A BioSentinelnek keresztelt misszió során az élesztősejtek „felébrednek”, miközben az őket szállító dobozka egyre távolabb kerül a Földtől. A projekt fontos része, hogy a szerkezet Nap körüli pályára állva hónapokig utazgasson – de legalábbis hosszabb időt töltsön az űrben, a bolygónktól kissé távolabb.
Mindez a NASA szerint alkalmas lehetőséget teremt arra, hogy az élesztősejtekre gyakorolt hatásokat elemezzék a szakértők. A mintákat ehhez különleges kártyákon helyezik el, amikhez egy színes LED-rendszer is tartozik. Erre azért van szükség, hogy a sejtaktivitás máshogyan, a színváltozás által is lekövethető legyen.
A NASA a kísérlet során figyelni fogja a sejtek DNS-ét, azt, hogy növekednek-e, és azt is, hogy az anyagcsere folyamata miként megy végbe.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.