szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A meteoritokban talált gyémántok sokkal keményebbek, mint azok, amik a Földön is előfordulnak.

Kutatók Afrikában földet ért meteoritokban olyan gyémántokat találtak, amikhez hasonlót még nem igazán sikerült vizsgálni – írta erről a New Scientist. A lap szerint a hatszögletű gyémántok valószínűleg egy ősi törpebolygóról származnak, és keményebbek, mint a Földön megtalálható társaik.

Az űrbéli gyémántok – amikre a kutatók nagyon gyakran lonsdaleit néven hivatkoznak – ugyanúgy szénből állnak, mint a hagyományos változatúak. Az atomjaik azonban nem kocka, hanem hatszögletes szerkezetben helyezkednek el. Ilyen gyémántokat először az 1960-as években találtak az Egyesült Államokban és Indiában lezuhant meteoritokban. A korábban felfedezett kristályok azonban rendkívül kicsik voltak – mindössze nanométeres méretűek –, így nehéz volt eldönteni, hogy valóban hatszögletes gyémántokról van-e szó.

Az auszrál RMIT Egyetem munkatársai nemrég egy nagy teljesítményű elektronmikroszkópot használva több mintát is részletesen elemeztek. Ezek közül egy Ausztráliából, több pedig Afrika északnyugati részéből származott. Az afrikai meteoritok közül négyben találtak hatszögletű gyémántokat. Az egyes kristályok mérete elérte az egy mikrométert – ez a korábban vizsgált kristályokhoz képest körülbelül 1000-szer nagyobb méretet jelent. A csapat ennek köszönhetően meg tudta erősíteni a hatszögletű szerkezet létezését.

RMIT University

Andy Tomkins, a melbourne-i Monash Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője azt mondta: a kémiai összetétel alapján úgy tűnik, hogy a különös gyémántok törpebolygók belsejében keletkezhettek. A Földre pedig egy aszteroidával juthattak el, az űrszikla ugyanis nagy valószínűséggel belecsapódott a planétába.

A hatszögletű gyémántok a becslések szerint körülbelül 60 százalékkal keményebbek, mint a hagyományos gyémántok. Sokak úgy vélik, az anyagot ipari körülmények közt is hasznosítani lehetne, például ultrakemény fűrészlapok vagy más gépalkatrészek előállítására.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!