szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Levéltár elérhetővé tette az interneten új adatbázisát, melynek létrehozásában a levéltárosok a mesterséges intelligenciát hívták segítségül. Az 1828. évi országos összeírás az eddigi legnagyobb kézírás-felismeréssel feldolgozott gyűjtemény Magyarországon.

Az 1828. évi országos összeírás teljes, 12 688 település adatait tartalmazó, indexelt képanyaga a Valenciai Műszaki Egyetem által fejlesztett algoritmus és mintegy 70 önkéntes munkájának eredményeként jött létre.

Mikó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Levéltár általános főigazgató-helyettese az adatbázis bemutatása kapcsán hangsúlyozta, hogy számos jó nemzetközi gyakorlatot követve a Magyar Nemzeti Levéltár is nyitott a civilek bevonására az adatbázisainak fejlesztésében. A főigazgató-helyettes reményét fejezte ki, hogy az önkéntesek által feldolgozott iratanyag és adatbázisok száma egyre gyarapodni fog. Illetve megköszönte az önkénteseket adó Magyar Családtörténet-kutató Egyesület segítségét a közösségi összefogással végzett munkában.

Elérhetővé tették az interneten a II. világháborús magyar hősi halottak adatbázisát

Elindult a második világháborúban hősi halált halt, megsebesült és hadifogságba esett magyar katonák internetes adatbázisa, amely bárkinek hozzáférhető, kutatható.

Szatucsek Zoltán az intézmény Informatikai és Innovációs Igazgatóságának vezetője európai szinten egyedülállónak nevezete az önkéntesek aktivitását, mivel a meghirdetett programra két nap alatt annyian jelentkeztek, hogy le kellett állítani a toborzást. Az átadott 1828. évi országos összeírás 196 724 oldalból áll, és tartalmazza a 19. század első feléből valamennyi adófizetési kötelezettség alá eső háztartás tulajdonosának, családfőjének az adatait. Az egyedülálló történeti forrásban 2 845 595 személynév szerepel a történeti Magyarország, Horvátország és Szlavónia teljes területéről.

A most közzétett irategyüttes elsősorban családtörténet-kutatási szempontból kivételesen értékes forrás.

A Magyar Nemzeti Levéltár Adatbázisok Online felületén érhető el, a korábbi, 1715. és 1720. évi összeírások adataival együtt. Az adatbázisban a kereshető személynevek mellett a vagyoni és társadalmi helyzetre vonatkozó adatok digitalizált képei is elérhetők a kutatók számára, szem előtt tartva, hogy az összeírás a korszak magyar társadalom- és gazdaságtörténete szempontjából pótolhatatlan forrásértékkel bír.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!