szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ausztrál New Curtin Egyetem kutatói szuperszámítógép segítségével szimulálták, hogyan fog kinézni a Föld 200-300 millió év múlva.

A német Alfred Wegener több mint száz éve mutatta be az elméletét, amely szerint a kontinensek úgy vándoroltak a mai helyükre, hogy szétvált az őskontinens, a Pangea. A folyamat többszáz millió évvel ezelőtt kezdődött, és a mai napig sem állt meg.

Az ausztrál New Curtin Egyetem kutatói erről most a National Science Reviewban tettek közzé egy tanulmányt, amely megmutatja, mi lesz a földrészek sorsa 200-300 millió év múlva. Ezek szerint – nem túl meglepő módon – ismét összeütköznek majd: bezárul a Csendes-óceán, és létrejön az új szuperkontinens, az Amasia.

A tektonikus lemezek mozgását a kutatók szuperszámítógéppel szimulálták. Azt találták, hogy az elmúlt 2 milliárd évben többször előfordult már, hogy szuperkontinens jött létre, átlagosan 600 millió évente van erre precedens. Több mint 700 millió évvel ezelőtt a Pangea elkezdett darabjaira törni, így pedig megszűnt az ősóceán, a Panthalassa is. A folyamatot tovább görgetve azt találták, hogy a Csendes-óceán egyre kisebbé válik, majd szép lassan be is zárul, hogy aztán ismét szuperkontinens jöjjön létre.

A kutatók szerint az Amasia kialakulásával a tengerek szintje alacsonyabb lesz, a hőmérséklet pedig emelkedni fog a bolygón.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!