szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idei iPhone 14 Prókkal együtt érkezett egy innováció a telefon kijelzőjére: az Apple egy úgynevezett dinamikus sziget (Dynamic Island) mögé tette a frontoldali érzékelőket, méghozzá úgy, hogy eközben aktív szerepet is adott ennek a bevágásnak. Még az Apple vezetői is óriási fejlesztésként beszélnek erről.

A notch, azaz a szenzorsziget tulajdonképpen Apple-találmány: a jubileumi iPhone X kijelzőjén jelent meg először. Bár hideget, meleget egyaránt kapott érte az Apple, az ötletet gyorsan a magukévá tették az androidos gyártók is, mi több, eltérően az Apple-től, tovább is fejlesztették számos innovatív megoldással.

Mindeközben az Apple – látszólag – ült a babérjain, nem tett további lépéseket ez ügyben, azonban az idei iPhone-ok bejelentésekor nyilvánvalóvá vált, hogy szó sem volt lazsálásról, a cupertinóiaknak ismét sikerült egy valóban egyedi megvalósítással kirukkolniuk, amely mögött hosszú évek fejlesztőmunka áll. Az úgynevezett Dynamic Island többéves vita és fejlesztés eredménye volt, és tulajdonképpen a legnagyobb változásnak mondható a felhasználói felületnél a notch megjelenése óta.

YouTube/Axis

Mostantól a Face ID és a szelfikamera szenzorai egy tabletta alakú területnek vannak álcázva. A megoldás zsenialitása pedig abban rejlik, hogy az Apple a szükséges rosszt (értsd: a kijelző elvett területét) okos felhasználói felület funkcióvá változtatta. Ez a kivágás ugyanis oldalra, lefelé vagy egyszerre akár mindkét irányba dinamikus tartalmakat tud megjeleníteni a rendszerriasztások és az élő tevékenységek alapján – magyarázza a 9to5Mac. Úgy is mondhatnánk, hogy a múlt bevágása olyan lényeges elemmé szublimálódott, amely intuitív és könnyen érthető műveleteket segít elő.

A japán Axis weboldal két illetékest faggatott az új megjelenésről: Alan Dye-t, az Apple Design Studio emberi interfész tervezésért felelős alelnökét (aki kifejlesztette ezt az úttörő funkciót) és Craig Federighi szoftverfejlesztésért felelős alelnököt. Ez utóbbi szakember a következőket mondta a funkcióról: „Ez az első igazán jelentős működési változás az iPhone X megjelenése óta eltelt öt év alatt. Az iPhone különböző műveleteit, például az alkalmazások közötti váltást stb., teljesen újraterveztük, Ez az új funkció egyben olyan változás is, amely nagymértékben megváltoztatja a felületet. Izgalmas kihívás volt számunkra, hogy most minden az iPhone-unkon történik egyetlen kis, interaktív helyen.”

YouTube/Axis

A funkció születéséről faggatózó kérdésre Dye elmondta, hogy az Apple-nél nagyon nehéz nyomon követni egy ötlet eredetét, miután egy-egy megvalósítás rengeteg vita, megbeszélés eredménye. Állítólag épp egy ilyen beszélgetés közepén jöttek rá a megoldásra. A kijelző tetején lévő, bevágásnak nevezett terület jobb és bal oldalán van az állapotsor, ami sok fontos infót jelenít meg, például a pontos időt, az akkumulátor töltöttségi szintjét, a wifi állapotát stb. Ezt a kicsi területet folyamatosan figyelemmel kísérik a felhasználók. Szóba került, hogy valami különlegesebbet kellene csinálni ezen a területen, valami nagyon elegánsat, mégis hasznosat. Az áttörés pillanata az volt, amikor rájöttek, hogy a Dynamic Island animációnak nem kell az állapotsorra korlátozódnia. Egy kicsit nagyobb lesz, és tudatja, hogy mikor mit csinál a felhasználó.

„Abban a pillanatban, amikor ezt a funkciót kivetítették a képernyőre, és az érzékelő területe felduzzadt, hogy megjelenítse az állapotot, mindenki visszafojtotta a lélegzetét és elhallgatott a Steve Jobs Színházban (ahol az idei iPhone-okat bemutatták) – emlékezett Federighi, hozzátéve, hogy meglepett hangokat hallottak mindenhonnan. Személy szerint úgy érezte, hogy az iPhone új, élő identitással rendelkezik. Ha felfelé csúsztatunk egy alkalmazást, a sziget mintegy elnyeli azt, és kissé kidudorodik. Ez egy nagyon finom animációs hatás, és új, erős személyiséget és életerőt ad az iPhone-nak. A Dynamic Islanddel – állítják a szakemberek – sikerült eltörölnünk a határokat a hardver és a szoftver között.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!