szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A portugál SolarisFloatnak köszönhetően olyan napelemeket is lehet a vízre telepíteni, amelyek követik a Nap mozgását.

Speciális úszó naperőművet fejlesztett ki a portugál SolarisFloat nevű cég. A vállalat Protevs nevű eszköze elektromotorok segítségével képes abba az irányba fordulni, amerről a Nap süt, így folyamatosan a legjobb szögben áll a napenergia termeléséhez.

A cég szerint a rendszer önfenntartó, ugyanis a megtermelt energia alig 0,5 százalékát fogyasztják el a mozgást biztosító motorok. Az Interesting Engineering beszámolója szerint a rendszert jelenleg az Oostvoorne Meer nevű holland tóban tesztelik.

Telepítik az első napelemfarmot az űrbe, a Földre sugározza az elektromos áramot

A tervek szerint decemberben indulhat útnak az első olyan napelemfarm prototípusa, ami az űrben gyűjti össze a napenergiát, hogy aztán azt a Földön lehessen hasznosítani.

Az úszó napelemfarm 180 panelből áll, a csúcsteljesítménye pedig 73 kWp. Ez nem keverendő össze a kWh-val. A kWp az a csúcsteljesítmény, amit a napelem ideális esetben képes elérni. A szakemberek szerint az, hogy a rendszer képes követni a Nap mozgását, azt jelenti, hogy akár 40 százalékkal is képes növelni az energiatermelést.

A cég kétféle napelemfarmot is fejlesztett. Az egyik a Protevs+, aminél nagyjából a fenti paraméterekkel számolhatunk. Az átmérője 38 méter, összesen pedig 1444 négyzetmétert fed le. A panelek itt függőlegesen mozognak.

A másik a Protevs Single360, ami 360 panelt tartalmaz. Ennek csúcsteljesítménye 147 kWp.

A napelemnél 10-szer több áramot termel ez a lapát nélküli szélturbina, és ez még nem is a legjobb benne

Az energiaigényt hatékonyabban elégíti ki, miközben zajtalan és a madarakat sem veszélyezteti - ígéri szabadalmaztatott szélturbinájáról az Aeromine Technologies. És ami egyre értékesebb tulajdonsága: gyártója szerint minimálisra csökkenti az energiatárolás költségeit.

A projektek duplán hatékonyak, ugyanis a mérések szerint az ilyen napelemfarmok 60 százalékkal csökkentik a víz párolgását. Emellett az árnyékolásnak köszönhetően javul a víz minősége is, ugyanis kevesebb alga, illetve más mikroorganizmus szaporodik el benne.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!