szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ünnepi szezonban megnő az érdeklődés a vezeték nélküli, bluetoothos fülhallgatók iránt. Azonban ahelyett, hogy meggondolatlanul megvásárolnánk az első, nekünk tetsző modellt, érdemes átgondolni pár egyéb szempontot is.

A Bluetooth technológia segít kiváltani a vezetékeket (legalábbis rövid távolságokon): az adatokat kisteljesítményű rádióhullámokat használva továbbítja. Jól jöhet e vezeték nélküliség a fejhallgatók esetén is, páratlan kényelemről gondoskodva. Miután ma már, köszönhetően a nagy kínálatnak, nem megfizethetetlenek ezek az eszközök, egyre többen vásárolnak ilyet, különösen most, az ünnepi szezonban. A SlashGear éppen ehhez ad segítséget, összeszedve azokat a leggyakoribb problémákat, amelyek előfordulhatnak bluetoothos fejhallgató vásárlása esetén. Ötleteiből szemezgettünk.

Wikimedia/TribitWirelessAudio

Kezdjük mindjárt a sokak számára legfontosabbnak tartott kényelemmel. Szükség is van erre, miután jó esély van arra, hogy akár napi több órán keresztül is viseljük majd az eszközt. És ezúttal nem csupán arról van szó, mennyire passzol a fejünkhöz a fejhallgató. Mivel a Bluetooth fejhallgatóknak nincsen beépített vezérlésű kábelük, általában minden megtalálható az eszközön, beleértve a további gombokat is. Ott vannak azután a beépített újratölthető akkumulátorok is, amelyek komoly súlyt adhatnak a headsetnek. A fejpánt szorító ereje túl szoros lehet a felhasznált anyagoktól és attól függően, hogy állítható-e. Ezért előnyben kell részesíteni a rugalmas fejhallgatókat. Egy Bluetooth fejhallgató kényelme nagymértékben függ a párnázási rendszertől és a fülvédő anyagától is: a memóriahabos párnázás jó választás lehet. És akkor még ejtsünk szót a fejhallgató párnázatán elhelyezett borítóanyagról, ami – leggyakoribb opcióként – műbőr vagy szövet lehet. Mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai. A műbőr segít rögzíteni a hangot, de könnyen beizzadunk alatta. A szövetnek jobb a légáteresztése, viszont nem árt tudni, hogy hajlamos elveszíteni a mélyhang- és hangszigetelést.

Beépített kábeles távirányító nélkül a Bluetooth fejhallgató beépített gombokkal, hangutasításokkal vagy alkalmazástámogatással vezérelhető. Bár ezek a lehetőségek minden bizonnyal elvégezhetik a munkát, amikor módosítják a hangerőt vagy a számlistát, felvethetnek néhány problémát. A beépített gombok a Bluetooth fejhallgatók leggyakoribb vezérlői. Gyakran a fejhallgató oldalán találhatók, és a hangerő-csúszkától a többfunkciós gombig terjedhetnek. A többfunkciós gomb a legnépszerűbb opció, mivel helytakarékosan lejátszhatja, szüneteltetheti vagy kihagyhatja a zenét. Az egyetlen probléma az, hogy a megfelelő használatához jól kell ismerni a konkrét bemeneteket. A hangutasításokat használó fejhallgatóknál persze elég kimondani az utasításokat, viszont ez nem mindig célra vezető, például zajos környezetben.

Pixnio/Bicanski

Egyes Bluetooth-fejhallgatóknak egyáltalán nincsenek gombjaik, és kezelőszerveik okostelefonos alkalmazáson keresztül érhetők el. Bár ez praktikusan hangzik, azonban vannak olyan szituációk (például edzés egy futópadon), amikor nem annyira egyszerű használni a telefont. Ezért a vásárlás előtt mindenképpen mérlegelnie kell, hogy milyen távirányító és kisegítő lehetőségek a leghasznosabbak.

Vannak olyan Bluetooth fejhallgatók, amelyeket aktív zajszabályozással hirdetnek. Egy zajcsökkentő funkcióról van szó, amelyik kiegészítő hangforrások alkalmazásával távolítja el a nem kívánt hangokat. Egyes fejhallgatók az aktív zajszabályozási szint testre szabását is lehetővé teszik, így a felhasználó hallhatja a körülötte zajló eseményeket. Remek funkcióról van szó, azonban tudni kell, hogy jelentős akkumulátorlemerülést okozhat. A SlashGear a Sony WH-100XM4 példáját hozza fel: a felhasználók akár 38 órás akkumulátor-üzemidőt is elérhetnek kikapcsolt ANC mellett, de ezt az érték nyolc órával csökken, ha bekapcsolják a zajszabályozást. És a Sony esetében egy csúcskategóriás fejhallgatóról van szó, azaz egy olcsóbb eszköznél még nagyobb lehet az eltérés. Arra is érdemes lesz figyelnie, hogy tartalmaz-e a Bluetooth fejhallgató minőségi zajszűrő mikrofont, ami különösen jól jöhet, ha zajos környezetben telefonálna.

A Sony WH-100XM4 fejhallgató
Amazon

A Bluetooth fejhallgató akkumulátorának élettartama gyakran függ a headset minőségétől és márkájától. A legtöbb belépő szintű modell 15-20 órányi akkumulátor-élettartammal rendelkezik, de találhatunk a boltokban olyan fejhallgatókat is, amelyek akár 40 óránál is tovább bírják. Ezek az értékek persze a hangerőtől függően ingadozhatnak, ezért is érdemes némi fenntartással kezelni a reklámokat. Ettől függetlenül a 15 órás akkus üzemidő már elég jól hangzik, ezzel szinte egész napra jók vagyunk.

De honnan tudhatjuk, hogy az akkumulátor lemerülőben van? Jó esetben a Bluetooth fejhallgatónak LED-kijelzőj is van, amely figyelmezteti a felhasználót az akku merülésére. Alternatív megoldásként a csatlakoztatott eszköz (például okostelefon) képernyőjén is megtekinthető egy akkumulátor-élettartam-jelző. A legrosszabb forgatókönyv az, ha egy pár Bluetooth fejhallgató nem rendelkezik egyikkel sem, és úgy dönt, hogy váratlanul kikapcsol.

Ha a Bluetooth-fejhallgatót fel kell tölteni, az USB-A és az USB-C közötti teljesítménykülönbséget is meg lehet tapasztalni. Ez utóbbi esetében legfeljebb 2-3 óra a feltöltési idő, viszont az USB-A töltésnél ez 4-5 órát is igénybe vehet. Ezért érdemes ellenőrizni, hogy van-e a fejhallgatónak akkumulátor-élettartam-jelzője, illetve milyen típusú töltőkábel jár hozzá.

Pixahive/Smriti Rai

A Bluetooth, mint említettük, lehetővé teszi, hogy fejhallgató vezeték nélkül kommunikáljon a médiaeszközzel. Noha ez az elsődleges funkció az évek során változatlan maradt, sok fejlesztés történt a különböző Bluetooth-verziók megjelenése során, javult a sebesség, a hatótáv és a teljesítmény. Az 1–3 verziók lényegesen gyengébbek, mint az utódaik. ezért lehetőség szerint a 4-es vagy az 5-ös verziót érdemes választani.

A 2010 júniusában megjelent Bluetooth 4 az új Bluetooth Low Energy technológiát kínálta, amely optimalizálta a kisebb eszközöket, például a fejhallgatókat, hogy azok hosszabb ideig maradhassanak kapcsolatban. A korábbi Bluetooth-verziók hatótávolsága 10-30 méter volt, a 4-es verzió viszont megduplázta a hatótávolságot. Nagyjából ugyanebben az időben jelentek meg az aptX kodekek a 4-es verzió továbbfejlesztett 24 Mb/s átviteli sebességével együtt, ami gyorsabb válaszidőt és kevesebb késést jelentett az eszközök között. A Bluetooth 5 hat évvel később mutatkozott be, még jobb, 50 Mb/s átviteli sebességgel és 240 méteres hatótávolsággal. Kisebb energiafogyasztást és nagyobb megbízhatóságot kínál, kevesebb kapcsolatcsökkenés mellett. Azt azonban figyelembe kell venni, hogy a megadott hatótávolságok maximális becsült értékek, beltéren jóval kevesebbel számolhatunk. A 60 méter nagyjából 10 métert jelent, míg a 240 méter 40 méter körül lesz. Az viszont tény, hogy minél jobb a verzió, annál távolabb kerülhetünk a hallgatni kívánt médiaeszköztől.

Bluetooth fejhallgató vásárlása előtt persze azt is érdemes mérlegelni, hogy valóban szükséges-e a vezeték nélküli kapcsolat a személyes igényekhez. Ha valaki aktív életmódot folytat, ahol a hordozhatóság és a mozgásszabadság az elsődleges, akkor ideális lehet egy ilyen fejhallgató, azonban az ülő életmódot folytatók számára egy vezetékes fejhallgató jobb választás lehet. Nem kell aggódni a lemerülés, a töltés miatt, ráadásul a vezetékes fejhallgatók hangminősége még mindig jobb.

Azt is érdemes meggondolni, hogy nem jár-e jobban valaki egy vezeték nélküli Bluetooth fülhallgatóval. Az ilyen eszközök ugyanis jobban megfelelnek az ideális vezeték nélküli zenehallgatási élménynek. Könnyebben hordozhatók, kényelmesebbek edzés közben, és ha véletlenül leesnek, kisebb a valószínűsége a sérülésnek, mint egy testesebb fejhallgatónál. Ráadásul a legtöbbjükhöz saját kis tok is tartozik, amely gyorstöltő állomásként is funkcionál.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!