szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Számos területen lehet hasznos a szilícium-nitrid-alapú anyag, ugyanis hajlékony és erős, emellett még könnyű is, és remekül tűri a hőt. Feltalálói szerint a protéziseknél és az autógyártásban is forradalmat jelenthet.

Kínai kutatók megalkották a világ első olyan kerámiaalapú anyagát, amely úgy hajlítható, mint a fém. A fejlesztés a mesterséges ízületeket is tökéletesítheti, valamint a motorok teljesítményét is javíthatja.

A kutatást vezető Chen Kexin anyagtudós elmondta: ez az első alkalom, hogy a tudósok egy olyan anyagot alkottak meg, mely egyszerre erős és könnyű. „Ez a kerámia technológiai forradalmat hozhat számos iparágba” – fogalmazott a felfedezés kapcsán, amit a Science folyóiratban publikáltak.

A tudósok két különböző, kristály formájú nanopillért hoztak létre szilícium-nitrid felhasználásával. Amikor egy külső erő hat a kristályszerkezetre, az más típusúvá válik, és így valósulhat meg, hogy az anyag meghajlik, mielőtt visszaáll az eredeti formájára.

Az Interesting Engineering összegzése szerint ez az anyag jó szolgálatot tehet repülőgépek hajtóművének gyártásánál, ugyanis a kerámiaalapú anyagok tartósak, könnyűek, és jól tűrik a hőt is. A flexibilis kerámiával gyártott motorok pedig sokkal magasabb hőmérsékleten, jobb hatékonysággal működhetnek a hagyományos anyagokból megalkotott hajtásláncoknál az autókban is. Egy ilyen motor sokkal kisebb hűtőfolyadék-tartályt is igényelhet a jobb hőállósága okán.

A szilícium-nitritből megalkotott kerámiák az ízületek cseréjénél lehetnek még hasznosak: biokompatibilisek, könnyűk, emellett pedig a baktériumoknak is ellenállnak. Így – szemben a legtöbb fémből készült protézissel – vélhetően nem is kell majd tízévente cserélni őket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!