szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két múmián azonosítottak érdekes tetoválásokat, mindkét testen volt istenábrázolás is.

Tetoválásokra bukkantak tudósok, miközben az egyiptomi Deir el-Medina városából származó női múmiákat tanulmányoztak. A Kr. e. 1550 és 1070 között aktívan lakott településről úgy gondolják, hogy a közelben lévő Királyok Völgyében dolgozó kézművesek lakhelye lehetett. A régészek az 1920-as években fedezték fel újra.

Ugyan sok információ ismert volt a város életéről eddig, de a közösség egyes titkai mindeddig rejtve maradtak.

A Journal of Egyptian Archaeology nevű folyóiratban publikált friss tanulmány azonban a falu sírjaiban fellelt két múmián tetoválásokat azonosított. Az egyik egy kifosztott sírban volt, és már ki is volt bontva. A mumifikálódott bőr vizsgálata során a tudósok a hát alsó részén bukkantak a tetoválásra, amin egy tál, egy tisztító rituálé és az egyiptomi Bes isten látható. Utóbbi a nőket és a gyermekeket védelmezte – írja az Interesting Engineering.

A másik múmia még nem volt kibontva – a kutatók ezt egy infravörös fényképezéssel elemezték. A középkorú nőn Hórusz szeme, valamint szintén Bea isten képe volt látható, ezúttal tollkoronával a fején. Emellett a tudósok felfedeztek egy cikk-cakk vonalat is a többi alak alatt: ez vélhetőleg egy mocsarat ábrázolt. Az ősi szövegek nyomán ebből arra következtettek, hogy ez a menstruáció vagy a szülés alatti fájdalom enyhítését szolgáló, hűsítő vizekre utalt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!