Bedő Iván
Bedő Iván
Tetszett a cikk?

Nem lehet a részegség mindegyik kellemetlen tünetét orvosolni, és nem is biztos, hogy érdemes lenne ezzel megkönnyíteni a túlzott alkoholfogyasztást.

Nagyon fogyott az ital idén, a müncheni Oktoberfest napjaiban. És nem csak a sör. Hiánycikk lett a patikákban egy elektrolit-oldat, mert elterjedt, hogy az amúgy hasmenés és hányás esetén alkalmazandó egyszerű szer hatásos a másnaposság ellen.

Spoiler: a másnaposság ellenszerét valójában mindmáig nem találták meg. Hogy miért nem, és hogy mi lehet az alapja mégis a minduntalan felbukkanó csodaszereknek, azt szakértő segítségével vizsgáljuk meg szilveszter előtt.

Először is: mi ez az elektrolit-oldat? Általában vízben oldott ásványi sókat tartalmazó oldat. Amiről pedig ezúttal szó van, az lényegében egy porkeverékből készülő rehidráló oldat – magyarázza Télessy István, a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának docense. Azért van rá szükség, mert hányás vagy hasmenés során a beteg nemcsak folyadékot veszít, hanem ásványi sókat és nyomelemeket is, ami sejtszintű működési zavart vált ki a szervezetben. Ezt ellensúlyozza a rehidráló oldat, de ez távolról sem elégséges megoldás.

Azt már régen, a kolerajárványok óta tudják, hogy szükség van e veszteségek pótlására. Az a fertőzés erős hasmenést, ezzel együtt pedig jelentős folyadék- és elektrolitvesztést okozott. Elsősorban ebbe haltak bele a betegek, mert a só-víz-háztartás súlyos zavara életveszélyes állapotot eredményez. (Elektrolit az oldat, amely vízben oldott ásványi sókat tartalmaz.)

A német csodaszer, az elektrolit oldat másnaposság ellen
AFP / Monika Skolimowska

Az elektrolit-oldat tehát egyszerű, mindmáig nélkülözhetetlen patikaszer, idehaza is több változatban kapható. Létezik vízben (vagy teában) feloldható por, vagy eleve elkészített oldat formájában. Az utóbbit azért szeretik jobban – tapasztalja a gyógyszerészi tanácsadást tanító szakember –, mert nem mindegy, mennyi vízben mennyi sókeveréket oldanak fel. (A túl tömény oldat éppen hogy fokozza a kiszáradást és erősíti a hasmenést.)

Különösen fontos ez az egyszerű készítmény a fejlődő országokban, ahol a rossz higiénés állapotok miatti a hasmenéses betegségek halálosak is lehetnek, főleg gyerekek és idősek esetében. Jól bevált tehát az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása, amely pontos leírás kíséretében szorgalmazza az orális rehidráló sók használatát. Ezek alapvető összetevői: nátrium, kálium, citrát, klorid és glükóz. Utóbbi a másnaposság esetén is fontos, mert az alkohol – főleg, ha valaki nem evett eleget előtte – lecsökkenti a vércukorszintet, s ennek rövid távú következményeit hivatott ellensúlyozni a szőlőcukor.

Ami a hasmenésesekre és – a hamarosan kifejtendő korlátozásokkal – a másnaposokra egyaránt vonatkozik: ha valakinek ilyesmire van szüksége, akár házilag is készíthet hasonló keveréket. Például 1 liter ásványvíz, 4 teáskanál cukor, 3/4 teáskanál só összekeverésével.

A komplettebb, élettani szempontból megtervezett – ezért hatékonyabb – rehidráló oldatok valójában egy egyszerű módszer utódai: hányós-hasmenéses gyermekkel és idős emberrel szokás volt vagy még ma is szokás cukros-sós teát itatni – idézi fel a szakember.

Hozzáteszi, hogy bár a gyári készítményekben például citrát és kálium is van, ezek helyettesítésére másnaposoknak nem ajánlja a narancslevet, illetve a banánt. Még akkor sem, ha vannak, akik a citrusfélék citráttartalmára és a banán magas káliumtartalmára alapozva ezt javasolnák. Egyrészt azért nem, mert az alkohol eleve megnöveli a gyomorsav termelését, és ezt a savas narancslé tovább rontja. A banánt pedig az alkoholos gyomorhurutban biztosan nem kívánja a beteg, valamint annak emésztése és felszívódása is teljesen bizonytalan.

Hippopx

A lényeg persze most jön: mennyire használ a rehidráló oldat másnaposság ellen?

A szakember válasza: a másnaposságot egy rehidráló oldattal nem lehet egy csapásra helyre tenni. „A másnaposság elég komplex kórforma“ – nyilvánítja joggal betegségnek a tünetekkel járó lerészegedést a docens. A hatások az egész szervezetre kiterjednek, számos anyagcserefolyamat és idegrendszeri szabályozás ilyenkor szétcsúszik. A szervezet igyekszik korrigálni a bajokat, az esetek túlnyomó részében sikeresen.

A szakember érdemesnek tartja azt is megemlíteni, hogy a hányás és a hasmenés is a szervezet védekező mechanizmusa. Ezért az alkoholmérgezés során (mert a sok alkohol elfogyasztása végeredményben enyhébb vagy súlyosabb formában ezt jelenti) nem kell meggátolni (jórészt nem is lehet) ezt a természetes védekezést, mert a megzavarása az esetek jelentős részében ront a helyzeten.

Tüneti kezelésre persze van mód. De az igazi megoldás a prevenció – erősíti meg a régi bölcsességet Télessy doktor (a vészhelyzet esetére szóló tanácsait cikkünk végén foglaljuk össze).

A tudomány mai állása szerint mindeddig nincs gyógyszer a másnaposság ellen.

Egy viszonylag friss tanulmányban – amelynek közzétételét tavaly épp szilveszter előttre időzítették – brit tudósok sorra vették a másnaposság elleni gyógymódokat, pontosabban a tudományosnak minősíthető publikációkat e tárgyban. Emmert Roberts és kollégái egyiket sem találták meggyőzőnek. Igaz, részben módszertani okokból, ráadásul az összehasonlíthatóságot nehezíti, hogy a kutatások eltérő célból zajlottak. Mindenesetre az is mond valamit, hogy nincs egységes módszer a másnaposság elleni ötletek kipróbálására, ellenőrzésére.

Itt érdemes megjegyezni, hogy a szórványos és sovány eredményeknek etikai oka is lehet. Az alkohol olyan tudatmódosító szer, amely függőséget, betegséget, baleseteket, korai halálozást, társadalmi bajokat okozhat. Érdemes belegondolni: a dohányzás vagy a füvezés esetében vajon milyen hatást váltana ki olyan kutató, aki előállna a nikotin vagy a marijuana kellemetlen hatásainak ellensúlyozásával, lehetővé téve ezzel, hogy bátrabban, netán többet fogyasszanak a szerekből? A párhuzam akkor sem alaptalan, ha sok helyen – idehaza is – az alkoholfogyasztás nem szerhasználatnak, hanem a hagyományos kultúra ápolásának számít.

Kipróbálták, működik: ezzel az egyszerű módszerrel elérhető, hogy valaki kevesebb alkoholt igyon

Hatékonynak bizonyuló módszert találtak tudósok arra, hogy lehet mérsékelni az alkoholbevitelt. A kulcs az, hogy valaki egyszerre legyen tisztában az alkohol káros hatásaival, és tudatosan kimért mennyiséget fogyasszon az este során.

De vissza az orvosláshoz! „Az egységes kezelési stratégia hiánya arra vezethető vissza, hogy az alkoholnak sokféle hatása van, és ezeknek nincs egyetlen hatékony korrigáló módszere vagy eszköze. Minden ember más, és ahogy a fejfájásra sincs egyetlen, mindenkinek egyformán megfelelő gyógyszer, a másnaposságra sincs“ – foglalja össze szakértőnk.

Ennek ellenére a brit tanulmány végén jó néhány hatóanyagot felsorolnak, amelyeknek a hatását a kutatók szerint érdemes lenne immár tudományosan elfogadható, ellenőrizhető módon tovább vizsgálni. Szerepel ezek között a szegfűszeg kivonata, a tolfenaminsav (egy gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatóanyag), a piritinol (a B6-vitaminhoz hasonló, több célra használatos gyógyszer), a japán mazsolafa gyümölcsének kivonata, az L-cisztein (a szervezetben előforduló egyik aminosav), a vörös ginzeng, a koreai körte leve.

Ezek az anyagok vagy más szerek olyanok – mondja Télessy doktor – hogy egyeseknél már jó eredménnyel használhatták őket, és ez azzal magyarázható, hogy a sokféle tünet valamelyikét valakiknél valamennyire enyhíthették.

„De komplex, a teljes (és szerteágazó) tünetegyüttest rendező és mindenkinél egyformán eredményes gyógymódot én sem ismerek.“

Baj előtt, baj után

A hangsúly a megelőzésen van, tehát aki bulizni megy, az

  • egyen tartalmas, zsíros ételeket mielőtt elkezd inni,
  • a buliban ne igyon egyszerre sokat, inkább többször keveset,
  • ne keverje az italokat, mert akkor nehezebb betartani a mennyiségi korlátot,
  • ivás közben egyen vagy rágcsáljon szilárd élelmet is,
  • ne igyon pancsolt, bizonytalan eredetű alkoholos italokat,
  • tudjon róla, hogy az édes (cukros) alkoholos italok gyorsabban felszívódnak, ezért kevésbé károsítják a gyomorfalat,
  • alkoholos italok fogyasztása közben igyon meg egy-egy pohár tiszta (szénsavmentes) vizet is,
  • ha soknak érzi azt, amit megivott, vonuljon el, és könnyítsen magán.
    AFP

Aki másnapos lett:

  • gyomorfájdalmakra ne fájdalomcsillapítót vegyen be, mert azok általában tovább rontják a nyálkahártya védelmét,
  • a dehidráltságot ellensúlyozhatja rehidráló folyadék kis adagjainak gyakori kortyolásával,
  • hányinger, hányás ellen ne vegyen be gyógyszert, mert az csak elnyújtja a rosszullétet,
  • gyomorégéskor gyors hatású savmegkötőt válasszon (ne tisztán szódabikarbónát, hanem inkább kalcium és/vagy magnézium tartalmú szereket),
  • gyomorpanaszok ellen próbálkozhat gyógynövénytartalmú gyógyszerrel,
  • hasmenését csak akkor csillapítsa, ha tartós és kínzó. Bő hasmenés esetén alkalmazzon rehidráló folyadékot (lásd fent). Gyógyszert (például loperamid tartalmú készítményt) ilyen eredetű hasmenés esetén nem indokolt használni,
  • fejfájását csökkentheti kávéval vagy fájdalomcsillapítóval, továbbá gondoljon a sópótlásra (az említett rehidráló folyadékokra),
  • bal oldalára feküdjön, mert így könnyebben ürül a gyomor,
  • kerülje a szénsavas italokat lefekvés előtt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!