szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az esetszámok egyelőre alacsonyak, de egyre gyakrabban mutatják ki, hogy az XBB.1.5 okozott fertőzést.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Terjedőben Európában a koronavírus omikron variánsának XBB.1.5-ös alváltozata – közölte Hans Kluge, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai irodájának igazgatója kedden, Koppenhágában. A legfrissebb térségbeli adatok szerint egyelőre alacsony esetszámok mellett egyre gyakoribb az XBB.1.5-es alvariáns. Azon dolgoznak, hogy felmérjék ennek lehetséges hatásait – tette hozzá.

A világjárvány három éve után nem lehet megengedni, hogy további nyomás nehezedjen az egészségügyi rendszerekre

– hangsúlyozta Kluge, aki kitért a Kínában tapasztalható helyzetre is. Az aggodalmak eloszlatására az Európai Unió egészségügyi hatóságának (ECDC) jelenlegi értékelését hozta fel, amely szerint a kínai esetszámok növekedése várhatóan nem lesz jelentős hatással az európai járványhelyzetre. A rendelkezésre álló információk szerint a Kínában keringő változatok megegyeznek az Európában és máshol már ismert változatokkal – magyarázta.

Kluge szerint ennek ellenére nem szabad óvatlanná válni.

A tisztségviselő úgy véli, indokolt lehet különféle óvintézkedések bevezetése, mindamellett biztosítani kell, hogy ezek tudományos alapokon nyugodjanak, valamint arányosak és megkülönböztetéstől mentesek legyenek.

Nagyon terjed a koronavírus egy új alvariánsa, ez dominálhat 2023-ban

A szakemberek szerint eddig a világ 74 országában találtak a koronavírus XBB változatával megfertőződött beteget.

Kluge szerint fontos volna ösztönözni az embereket arra, hogy oltassák be magukat a fertőzés ellen, emlékeztető oltásokat beadni a veszélyeztetett kiemelt csoportokba tartozóknak, népszerűsíteni a maszkviselést zárt térben és a tömegközlekedési eszközökön, szellőztetni a zsúfolt intézményeket, szórakozóhelyeket, éttermeket, egylégterű irodákat és megelőző és megfelelő terápiát biztosítani azoknak, akiknél fennáll a súlyos megbetegedés kialakulásának esélye.

Catherine Smallwood, a WHO európai részlegének rendkívüli helyzetekkel foglalkozó vezetője szerint az országoknak meg kell fontolniuk, hogy ajánlottá teszik a maszkviselést a hosszabb repülőutakon a járvány terjedésének feltartóztatása érdekében. Ez minden olyan helyzetben indokolt lehet, amikor erősen fertőzött területről érkeznek az utasok. Hangsúlyozta: az utazási óvintézkedések életbe léptetésénél kerülni kell a diszkriminációt.

Kína december elején vetett véget a zéró-Covid politikájának és oldott fel hirtelen szinte minden korlátozást, azóta az országban gyakorlatilag szabadon terjed a koronavírus-fertőzés. Emiatt több helyen utazási korlátozásokat vezetett be a Kínából érkezőkre, kötelezővé téve a tesztelésüket. Az Európai Unió tagországainak egészségügyi minisztereit tömörítő testület a múlt héten az egy újabb járványhullámot megelőző szabályok összehangolását javasolta, és ugyancsak arra bátorított, hogy a tagállamok rendeljék el a Kínából érkezők tesztelését.

Hogy Magyarországon tervben van-e hasonló intézkedés, egyelőre nem tudni. A Nemzeti Népegészségügyi Központ semmitmondó választ adott az erre vonatkozó kérdéseinkre, a Belügyminisztérium és a Miniszterelnökség pedig nem reagált a megkeresésünkre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!