szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nagyjából közepes tanuló szintjét tudta hozni különböző vizsgákon a ChatGPT, jól szemléltetve, mi mindenre képes már a mesterséges intelligencia.

Gyakorlatilag berobbant az OpenAI által fejlesztett, ChatGPT nevű, mesterséges intelligencia-alapú chatbot. Mint az elmúlt időszakban kiderült, képes a kutatókat is megtévesztő összefoglalót írni a tudományos cikkekhez, egy amerikai egyetemista pedig azzal bukott le, hogy a ChatGPT-vel íratta a szakdolgozatát. Sőt, már egy magyar tudományos értekezés is született a közreműködésével – ez utóbbi nem csalás, szándékosan készítették el.

A szoftver képességeit jól szemlélteti az is, hogy a ChatGPT most sikerrel abszolvált több egyetemi vizsgát is, bár a jelek szerint a summa cum laude minősítéstől még igencsak messze jár – írja az Engadget.

A Minnesotai Egyetem jogász professzorai egy új tanulmány tanúsága szerint arra kérték a chatbotot, hogy válaszolja meg az intézmény négy kurzusának vizsgakérdéseit. Az eredmény: a ChatGPT „átment”, bár csak egy közepessel: átlagosan C+ értékelést kapott, ami az itthon is alkalmazott osztályzatok szerint egy erős hármasnak felel meg.

Christian Terwiesch, a Wharton Üzleti Iskola professzora is kíváncsi volt a ChatGPT képességeire: a chatbot átment az üzleti menedzsment vizsgán, sőt a produkciója ezúttal lényegesen jobb volt, mint a korábbi vizsgánál: B és B- közötti értékelést kapott, ami egy gyenge négyesnek feleltethető meg.

Megerősítette a Microsoft: dollármilliárdokat fektet a mesterséges intelligenciába, a Google-nél megnyomták a pánikgombot

Alighanem az elmúlt évek egyik legfontosabb bejelentését tette a Microsoft, miszerint jelentős összeget fektet a ChatGPT nevű mesterséges intelligenciát fejlesztő OpenAI-ba. Ennek köszönhetően a redmondi vállalat még több termékében jelenhet meg a technológia, ami akár a Google üzleti modelljét is veszélybe sodorhatja.

A kutatócsoportok szerint a mesterséges intelligencia igencsak következetlen, a Minnesotai Egyetem munkatársai szerint, bár jó volt az alapvető jogi szabályok kezelésében, ahogyan a doktrínák összefoglalásában is, ám egy ügyben fontos problémák pontos meghatározása már gondot okozott neki. Terwiesch szerint, bár több területen is zseniális a ChatGPT, volt, hogy egy hatodik osztályos szintű matekpélda is kifogott rajta.

Abban mindkét intézmény munkatársai egyetértettek, hogy az ilyen megoldások használatát korlátozni kell, mivel csaláshoz vezethet. Van azonban helye, például az oktatás során.

A mostani eredmények is jól szemléltetik, hogy hol tart már a mesterséges intelligencia: nem véletlen, hogy a Microsoft is jelentős befektetést jelentett be a napokban az OpenAI-ba, hogy több szolgáltatásába is beépíthesse annak tudását. A Google-nél már konkrétan pánikolnak a technológia miatt, ami akár a cég üzleti modelljét is veszélybe sodorhatja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!