szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Koreai Tudományos és Technológiai Intézet mérnökei egy olyan robotkutyát készítettek, ami képes menet közben döntést hozni arról, hogyan kell közlekednie.

Többször is láthattuk már, milyen fejlesztéseken dolgoznak a Koreai Tudományos és Technológiai Intézet (Korea Advanced Institute of Science and Technology, KAIST) kutatói. 2022 augusztusában egy olyan, tetoválásra hasonlító viselhető okoseszközzel rukkolta elő, amihez nem tartozik sem kábel, sem más készülék, de arra is volt már példa, hogy egy agyi implantátumot fejlesztettek ki, ami okostelefonnal vezérelhető.

Ezúttal az előzőekhez képest egy jóval nagyobb készüléket raktak össze: a Samsunggal közösen egy robotkutyát hoztak létre a KAIST szakemberei – számolt be róla az Evening Standard. A mérnökök azt állítják, a nehéz terepen és a süppedős talajon is képes boldogulni úgy, hogy nem veszíti el az egyensúlyát.

A KAIST szakemberei szerint a robot rendszereit – beleértve a fejlett neurális hálózatot is, ami segít a gépnek menet közben döntéseket hozni – más robotokba is be lehetne építeni, hogy stabilabban tudjanak közlekedni.

A RaiBo névre keresztelt eszközt a megerősítő tanulás révén képezték ki. Ez azt jelenti, hogy ahelyett, hogy a rendszer folyamatosan optimalizálta volna magát, valós kísérleteken alapuló szimulációkon trenírozódott, így csökkentve a kiképzés idejét.

Ennek köszönhetően a robot képes volt a tengerparton 3,03 m/másodperces sebességgel közlekedni úgy, hogy közben a lába elsüllyedt a homokban.

A KAIST tudósai által alapított robotikai cégbe nemrég a Samsung is beszállt nagyjából 46,3 millió, vagyis körülbelül 16,6 milliárd forinttal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!