Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Emberközpontú technológiai szemléletet hirdetett meg a barcelonai MWC 2023 mobilos szakkiállítás hétfői napján tartott sajtótájékoztatóján a Deutsche Telekom. A Magyar Telekom anyavállalata minden európai zsebre szabva szeretné elérhetővé tenni az 5G-t, földön, vízen, levegőben.

Az elmúlt időszak minden divatos technológiai kulcskifejezése – 5G, műholdas netkapcsolat, IoT, fenntarthatóság, energiatakarékosság – előkerült a Deutsche Telekom (DT) barcelonai standján, ahol hétfő délután tartotta meg az MWC kiállítások történetében hagyományosnak számító előadását Claudia Nemat, a vállalat technológiáért és innovációért felelős igazgatósági tagja.

Claudia Nemat a Deutsche Telekom standján az MWC 2023 szakkiállításon
Deutsche Telekom / Norbert Ittermann

Nemat az embert a figyelem középpontjába helyező technológiai fejlődésről beszélt, hangsúlyozván, hogy Európában és az Egyesült Államokban is szeretnék mindenki számára elérhetővé tenni az 5G-t. Ezt egyrészt a hálózat folyamatos fejlesztésével kívánja elérni a cég – amely amerikai leányvállalata már az emberek 97 százaléka számára kínál új generációs hálózatot, Németországban pedig 94 százalékos a társadalom 5G-lefedettsége. (Hazai adat nem került elő, de Magyarországon jóval szerényebb a mutató.) Másrészt megfizethető, saját márkás telefonokat is piacra dobtak ennek érdekében, az 5G-képes T Phone és T Phone Pro itthon már október óta kaphatók. A német piacon csak január óta elérhető készülékekből az összes piacon eddig 60 ezret értékesített a Telekom, melynek képviselői Barcelonában a HVG kérdésére elmondták: Magyarországon mintegy 5500 T Phone (Pro) talált gazdára.

Vezetékes fronton újdonság az a wifirouter-koncepció, mellyel Európa-szerte találkozhatnak majd a telekomosok. Claudia Nemat azt ígérte,

a Telekom új routere még azelőtt automatikusan kijavítja majd a problémákat, mielőtt a felhasználó észlelné azokat.

Ha lassulna a kapcsolat, csatornát vált, ha úgy érzi, hogy egy újraindítás lendítene a helyzeten, elvégzi magától az optimális időben – ilyesmikre is képes lesz majd az Telekom által kifejezetten routerhez fejlesztett operációs rendszer. A hálózati eszközt a jelenleg számlafizetésre és szolgáltatások áttekintésére, módosítására használható Telekom alkalmazásból lehet majd kezelni, így a felhasználóknak nem kell új felületen kiismerniük magukat. Egyébként is egyszerű használhatóságot ígér a vállalat, olyan funkciókkal, mint a routerhez kapcsolódni próbáló eszközök menedzselése, akár szülői felügyeletként, vagy a biztonsági beállítások finomhangolása. Ilyesmire persze minden mai router képes, az újdonság itt az lesz, hogy mindezt közvetlenül a Telekom-ökoszisztémába építi be a szolgáltató.

Ki is köttetheti otthonról a vezetékes netet, már anélkül is lehet jó wifije

Nem kell ahhoz már bemeneti kábel, hogy jól használható, wifis internet legyen egy háztartásban. Egy 4G-s routerrel nemcsak a beszerelés nyűgje spórolható meg, hanem havonta akár több ezer forint is. Teszten a Keenetic Hero 4G.

Mivel a hazai ügyfelek hazai csatornákon biztosan nem fognak vele találkozni, ezen a ponton mindenképp meg kell mutatnunk az amerikai T-Mobile reklámját, ami az idei Super Bowlra időzítve tettek közzé. A klip a helyi DT-leány vezetékes netszolgáltatását népszerűsíti egy egészen váratlan formában. A képet és a hangot alighanem mindenki felismeri, de az angol szöveget értve mutatkozik meg igazán a meglepetés ereje. (Nem reprezentatív barcelonai felmérésünk alapján a reklámszpot igen véleményes – szerintünk az amerikai piacon telitalálat lehet.)

A technológiáért és innovációért felelős DT-vezető a vállalati ügyfelekhez is szólt. Claudia Nemat a kis- és középvállalatok számára is elérhető privát 5G-hálózatokat ígért, melyek az ipari felhasználásban lehetnek érdekesek. A Microsoft Azure platformjára épített megoldás olyan privát hálózatot kínál, amely több telephelyre is kiterjeszthető, megbízható és biztonságos kapcsolatot biztosít, egy olyan rendszerben, amelyre csak a cég munkavállalói és gépei tudnak csatlakozni.

Szó esett az Intelsattal közösen kínált ellátásilánc-optimalizáló vállalati megoldásról is, amely globális nyomonkövetést tesz elérhetővé egy integrált felületen: a mobilhálózat által lefedett helyeken a földi infrastruktúra biztosítja a szolgáltatást, vízen és levegőben pedig a műholdas szolgáltató szatellitjei.

Tim Höttges: „Költőkre, gondolkodókra és digitalizálókra van szükség"

Az állampolgároknak sem egymásra, sem a politikusokra nem érdemes mutogatniuk, a krízishelyzet megoldása mindannyiunk közös felelőssége - mondta Tim Höttges, a Deutsche Telekom (DT) vezérigazgatója a kölni Digital X 2022 konferencián. A vezető a digitális infrastruktúra által teremtett lehetőségek intenzívebb kihasználására is felszólított.

A barcelonai eseményen az is kiderült, a Deutsche Telekom, amellett, hogy 2025-re klímasemlegessé kívánja tenni saját működését, 2040-re ugyanezt a teljes beszállítói láncban el kívánja érni ugyanezt. A vállalat európai piacra szánt új termékeit már 2022 közepe óta fenntartható módon csomagolja, a környezetbarát csomagolás a hálózati berendezések, például az antennák vagy a routerek esetében is alapvető. A biológiailag nem lebomló műanyagot mint csomagolást a DT teljesen elhagyta – hangzott el a sajtóeseményen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!