szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

50 éve indította az első mobilhívást Martin Cooper, aki most a Mobile World Congress (MWC) kiállításon beszélt arról, hogy miként képzeli el az okostelefonok jövőjét, és milyen problémák is vannak ezzel a világgal.

Martin Cooper a Motorola munkatársaként 50 éve, 1973-ban, New York egyik utcájáról indította el az első mobilhívást – nem mást tárcsázott, mint a konkurens Bell Labs kutatásért felelős vezetőjét, Joel S. Engelt, hogy tudassa: megelőzték őket, ugyanis megépítették a világ első mobiltelefonját.

A világ az azóta eltelt fél évszázad során jelentősen megváltozott: időközben a mobiltelefonok elterjedtek, és a 2010-es évek során teljesen átvették az uralmat az okostelefonok, melyek már inkább tekinthetőek hordozható számítógépnek, csak kicsiben.

Martin Cooper most – kezében az 50 évvel ezelőtti, óriási mobillal – a technológia jövőjéről beszélt, olykor nem túl optimista képet festve arról.

Mint az Euronews beszámolt, Cooper nem is gondolta volna például, hogy egyszer idáig fejlődik a mobiltechnológia, hogy ilyen okostelefonokkal kereshetünk, kedvelhetünk dolgokat és akár vásárolhatunk is.

A férfi optimista, ugyanis szerinte a mobiltechnológia fejlődése megváltoztathatja az életünket – ugyanakkor aggodalmának is hangot adott azzal kapcsolatosan, hogy az okostelefonok milyen kockázatot jelentenek a fiatalokra és a magánéletünkre.

Ma 40 éves a (nem)mobil(nem)telefon

Az első mobiltelefonos hívást 40 éve, 1973. április 3-án indították egy 23 centiméteres készülékről. Az iparágban azóta rengeteg dolog történt, a mobiltelefon ma már egyre kevésbé mobil és legkevésbé telefon.

A gyerekek okostelefon-használatát korlátozná, meglátása szerint erre az lehetne a megoldás, hogy „különböző” internetet kellene megalkotni különböző célokra – gondol itt minden bizonnyal arra, hogy például lenne egy, ami mentes lenne a káros tartalmaktól, kimondottan a kiskorúak számára.

Emellett reméli azonban, hogy a mobiltelefon-technológiában megvan a lehetőség arra, hogy forradalmasítson olyan területeket, mint az oktatás vagy az egészségügy.

Az okostelefonok jövőjével kapcsolatban úgy véli, azok hamarosan már nem a ma ismert formájukban léteznek majd, hanem a testünk részeivé válnak – például olyan érzékelőkként, melyek folyamatosan figyelik az egészségünket.

Sőt, Cooper egyenesen úgy gondolja, hogy a készülékek akkumulátorait az emberi energia válthatja majd ki egykoron.

A feltaláló azt is megosztotta, hogy a saját okostelefonját e-mailek olvasására és információk keresésére használja – azt azonban mai napig nem tudja, hogy mi a TikTok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!