szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A földi problémákat és veszélyeket kerülné ki az adatközpontok Holdra költöztetésével a Lonestar Data Holdings, ami atomenergiával üzemeltetné az egységeket.

Felhő a felhőkön túl – egészen érdekes céljai vannak egy floridai, felhőalapú adattárolással foglalkozó startupnak, ugyanis a Holdon szeretnének adatközpontot létrehozni.

A Gizmodo beszámolója szerint a Lonestar Data Holdings most közelebb is került a megvalósításhoz, miután a napokban 5 millió dollárra tettek szert az első finanszírozási körben.

A Lonestar célja, hogy több adatközpontot is létrehozzon a Hold felszínén, adattárolás és adatfeldolgozás céljából.

Mint arról 2022 áprilisában beszámoltunk, a cég célja a holdi adatközpontokkal, hogy a földi energiaigény problémáját kezeljék, valamint hogy megvédjék azokat a támadásoktól (legyen az szoftveres vagy fizikai eredetű) és a földi természeti katasztrófáktól. A Holdon ugyanis nincsenek se tornádók, se földrengések, se tüzek, se árvizek – napi körülbelül 1,4 tonnányi űrszikla azonban esik az égitestre, ezt egyelőre nem tudni, hogyan védenék ki.

Az is kiderült, hogy a szükséges energiát kis atomreaktorokból nyernék, a Holdon bőven rendelkezésre álló hélium-3 izotópot segítségével.

Akkora áramigénye van a londoni adatközpontoknak, hogy több helyen nem lehet új lakásokat építeni

A számítási kapacitás fenntartásához óriási energia szükséges. A briteknél ez annál is nagyobb, mint amire elsőre gondol.

Mint most a Gizmodo felidézte, a Lonestar 2021 decemberében sikeresen tesztelte egy adatközpontját a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén, és most készen állnak arra, hogy az idei évben az Intuitive Machines IM-2-es holdküldetésének részeként egy kisméretű adatközpontot az égitestre juttassanak.

A kezdetekben ezek a holdi egységek vállalatok számára biztosítanak majd lehetőséget a biztonsági mentésre, de később a Holddal kapcsolatos tevékenységeket végző magán- és kereskedelmi vállalatok számára nyújthatnak szolgáltatást.

A mini adatközpont, amit most terveznek feljuttatni, körülbelül 1 kilogrammos, és 16 terrabájt a kapacitása. Az első példányok még a leszállóegységből nyerik majd az energiát, és a kommunikációt is rajtuk keresztül valósítják meg, de a későbbiek már önállóak lesznek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!