szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Honor a középkategóriát célozta meg Magic5 Lite nevű, teljes értékű androidos készülékével. A mutatós külső mögött majdnem kétéves technológia dolgozik, a szoftver azonban igyekszik ezt elfeledtetni velünk.

Ha egy cég olyan telefont mutat be újként, ami sok-sok hónapja meghaladott technológia dolgozik, akkor az vagy nagyon bátor, vagy nem ismeri rendesen a mobilos piacot. Utóbbi egészen biztosan nem mondható el a Honorról: a vállalatról, amely éppen azon ügyködik, hogy a Kínán kívüli világban is vezető szereplőjévé váljon a piacnak.

Ennek érdekében a Honor több mobilt is bejelentett az európaiaknak. A barcelonai MWC 2023 mobilos szakkiállításon bemutatta a világ jelenlegi legjobb kamerás mobilját, valamint a Kínában már debütált összecsukható mobilt, a Honor Magic Vs-t. Mindkettő a csúcskategóriába sorolandó, nem úgy, mint az esemény előtt egy héttel már debütált Honor Magic5 Lite. Hogy az első kettő mikor érkezhet Magyarországra, azt egyelőre nem tudni, a harmadik értékesítése viszont már el is kezdődött hazánkban – mig pedig kipróbáltuk a készüléket.

Pavló Péter

Mivel a telefonban nem a legújabb technológia dolgozik, ezért a teljesítményét helyenként összehasonlítottuk egy másik, szintén a középkategóriába szánt, hasonló specifikációval rendelkező, de már 2022 januárjában bemutatott mobil képességével, a Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G-jével. Tettük ezt annak érdekében, hogy a telefont megfelelő helyre tudjuk helyezni a palettán.

Mi van a dobozban?

A Honor Magic5 Lite esetében az első meglepetés akkor ért bennünket, amikor kibontottuk a csomagolást. A készüléket egy viszonylag nagy, de legalábbis normál méretű dobozban szállítja a Honor, ami azt sugallja, hogy több kiegészítő is lapulhat benne. Kiderült azonban, hogy ez nincs így: a telefonon kívül a SIM-kártya tartó kinyitásához szükséges tűt, valamint egy USB-kábelt találtunk az alján, töltőfejet és védőtokot azonban nem – pedig hely bőven lett volna mindkettőnek.

Pavló Péter

A Honor a környezetvédelemmel magyarázza a fenti kiegészítők hiányát, ami minden bizonnyal így is van, ám azzal, hogy a szükségesnél kétszer nagyobb a telefon doboza, ez azért nem állja meg annyira a helyét. Hogy a védőtok vagy a töltőfej hiánya a fájóbb, azt mindenki döntse el maga, a magunk részéről mindkettő miatt szomorkodtunk. (Főleg annál a Honornál, amely éveken át adta a számára valószínűleg szó szerint 10-20 forintból előállítható tokot, és az nagy segítség volt sokaknak.)

Külcsín

Amikor a Honor 2022-ben bemutatta a Magic4-széria tagjait, a csúcskategóriába szánt Magic4 Pro ívelt kijelzőt kapott, míg a középkategóriás Magic4 Lite hagyományosat. Emiatt a két telefont már első ránézésre is jól meg lehetett különböztetni, az idei évben azonban ez nem így van. A Lite készülék a Próhoz hasonlóan lekerekített kijelző kapott, így a két telefon között szemből csak akkor találunk különbséget, ha a szelfikamera elhelyezkedését figyeljük. A Lite verzióban ez a kijelző tetején középre került, kameralyuk formájában, és csak egyetlen optikáról van szó.

Előrelépés a tavalyi évhez képest, hogy IPS helyett már OLED panelt kapott a mobil, ami ugyan kisebb, 6,67 colos lett, a lekerekítésnek köszönhetően azonban már az előlap 89,9 százalékát foglalja el (ami +0,6 százalékos változás az előző évi modellhez képest). A telefont a mérete miatt egyébként elviekben lehet használni egy kézzel is, ám szintén az ívelt kijelző miatt szerintünk ez nem túl kényelmes.

Pavló Péter

Nem mellesleg a védőtok hiánya miatt inkább azt javasoljuk, hogy mindenki kapaszkodjon bele két kézzel. A hiánya épp a kijelző miatt fájó, hiszen egy ilyen lekerekített egység jóval könnyebben törik, ha véletlenül leejti az ember. Tökéletes megoldás persze nincs, a védőtok is legfeljebb olyan, mint amikor a strandon törölközővel takarjuk le a táskánkat: lelki biztonságot ad, hogy mi mindent megtettünk a védelem érdekében.

Az ívelt kijelző mellett szól, hogy nagyon elegáns külsőt kölcsönöz a telefonnak. Ám a hétköznapi használat során ezen kívül túl sok előnyét nem láttuk. A Honor semmilyen funkciót nem rendelt ehhez a fizikai tulajdonsághoz, pedig el tudtuk volna képzelni, hogy legalább az értesítési panellel lehessen itt játszani. Cserébe viszont előfordul, hogy teljes képernyős módban a tartalom szélei „lefutnak” a kijelzőn, ami esztétika szempontból tud zavaró lenni.

A mobil oldalára került a ki- és bekapcsoló, valamint a hangerőt szabályozó gomb. A SIM-tálcát a készülék alján kell keresni, az USB-C-aljzattól balra található. A hátlapon egy tripla kamerarendszert találunk, a 64 megapixeles fő kamera (f/1.8) mellett egy 5 megapixeles ultraszéles látószögű (f/2.2), valamint egy 2 megapixeles makró (f/2.4) egységet. A 3,5 mm-es jack-aljzat kimaradt a mobilból, így természetesen fülhallgatót sem tartalmaz a doboza.

Pavló Péter

Belbecs

A gyártó a Qualcomm 2021 végén bemutatott processzorát, a Snapdragon 695-öt pakolta be a készülébe, a grafikus megjelenítésért az Adreno 619 vezérlő felel. Mindez 6 GB memóriával és 128 GB tárhellyel egészül ki. Ez gyakorlatilag grammra megegyezik azzal, amit a cikk elején említett Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G-ben találhatunk. A két telefon között működési sebességben nem nagyon találtunk különbséget: az alkalmazások megnyitása, futtatása és bezárása egyformán izzasztotta meg a két készüléket.

Ezzel együtt az volt az érzésünk, hogy a Honor Magic5 Lite megbízhatóbban munkatárs lehet.

Az elmúlt néhány napban többször is kipróbáltuk, hogyan viselkedik a mobil akkor, ha személyes hotspotként használjuk – vagyis a telefon mobilinternetét más eszközünkkel is megosztjuk. Ezen a téren minden zökkenőmentes volt, és még akkor is megmaradt az adatkapcsolat, amikor épp telefonáltunk az eszközzel. Ez nem überfunkció, de fontos megemlíteni: a stabil hotspot a középkategóriában is jár, az említett – ugyanannyiba kerülő – Xiaomi készülék viszont sajnos nem hozza a minőséget.

Pavló Péter

Az ujjlenyomat-olvasó a kijelző alá került be, és száraz ujj esetén megfelelően teszi a dolgát.

A teljes rendszert egy 5100 mAh akkumulátor szolgálja ki. Ezzel kapcsolatban a bemutatón az hangzott el, hogy átlagos használat mellett két napig bírja majd a telefon, a DxOMARK független tesztlabor szerint pedig nincs most ennél jobb energiaellátással bíró mobil a piacon, ami a mérése szerint nem kettő, hanem három napig bírja egy feltöltéssel átlagos felhasználás mellett.

Pavló Péter

Sajnos nekünk egyik alkalommal sem jött ki a matek: a telefon jóindulattal is csak másfél napig bírta egy feltöltéssel, pedig igyekeztünk nem túlhajtani. És mivel a gyártó egy 40 wattos töltési technológiával szerelte csak fel a mobilt, töltőfejet pedig nem adott a készülékhez, így az otthon talált Huawei és Xiaomi töltőfejekkel próbálkoztunk. Egyik sem hozott túl jó eredményt: 30 perc leforgása alatt csupán 22 százalékot tudtunk tölteni a készüléken, vagyis 26-ról 48 százalékra ugrott fel a töltöttségi szint.

Pro tipp: ne indulás előtt 10 perccel jusson eszünkbe, hogy a telefont fel kellene tölteni. Ez a mobil nem az a mobil.

Képes a képekre

Mivel a Honor Magic5 Lite egyértelműen középkategóriás, így a kamera teljesítményétől is éppen ennyit illik várni. Ezen a ponton kellemesen csalódtunk, ugyanis a telefon meglepően tiszta és éles képeket készít. Ebből a sikerből minden bizonnyal a szoftveres képfeldolgozás is kivette a részét, de bárhogy is, a lényeg: összességében az eredmény igen jónak mondható.

Pavló Péter

Ami még inkább pozitív csalódás volt, az az, hogy gyenge fényviszonyok mellett is képes volt a telefon egészen elfogadható képeket készíteni.

Pavló Péter

Hogy ez milyen nagy teljesítmény, az akkor látszik jól, amikor a Xiaomival készített fotót is mellétesszük.

Pavló Péter
Pavló Péter

Bár utóbbi telefon valamivel több fényt engedett be a szenzorához, a kéz természetes remegését kevésbé tudta kiküszöbölni, mint a Honor képalkotó rendszere.

A makro próbálja tenni a dolgát, de nem kifejezetten remekel – még nyugodt körülmények között sem, pláne nem akkor, amikor bemozdul a fotózás tárgya.

Pavló Péter
Pavló Péter

Összegzés

+: elegáns kialakítás, könnyű, elfogadható kamera, stabil működés.

: másfél éves processzor, nincs töltőfej és védőtok, tudásához képest drága.

A Honor piachódítási törekvése egyértelműen látszik a nemrégiben bemutatott készülékeken, ám a Magic5 Lite esetében mégis felemás érzésünk van. Bár a mobil a középkategóriában elvárt teljesítményt stabilan hozza (megbízható), végig az volt az érzésünk, hogy csak egy picit kellett volna többet hozzátenni a készülékhez, hogy egy kategóriát feljebb lépjen. Emiatt hiába a Magic név, a varázslat helyett inkább csak egy bűvésztrükköt kaptunk. Azt viszont legalább jól kivitelezve.

Az Android 12-es operációs rendszerrel és Magic UI 6.1-es felhasználói felülettel polcokra kerülő telefont 160 ezer forintért kezdték el árulni Magyarországon, ami egy középkategóriás mobilért kissé magas árnak mondható. Főleg úgy, hogy a Honor Magic4 tavalyi bemutatója óta nem érkezett még meg az Android 12 arra a készülékre, így várható, hogy ez sem fog egyhamar frissülni. A jövő évi utódot viszont kifejezetten várjuk.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!